vineri, martie 29, 2024
AcasăLocaleÎncă o victorie pentru Steaua în noul sezon

Încă o victorie pentru Steaua în noul sezon

El Clasico de România s-a disputat duminică seară. Dinamo a fost gazda partidei, iar suporterii dinamoviștii au pregătit o coregrafie specială. Cu toate acestea, stadionul a fost pe jumătate gol, microbiștii nefiind interesați să asiste la partidă.A fost a cea de-a șasea victorie a Stelei consecutivă împotriva eternilor rivali. Steaua a început mai bine partida și după doar un minut de joc, Tănase a obținut primul corner al partidei. În minutul 5, după un corner executat de Bourceanu, mingea ricoșează la Latolvevici și acesta înscrie un gol superb după un voleu de la 25 de metri. Steaua continuat să controleze jocul și în minutul 20, ultima achiziție Stelei, fostul câine Adrian Cristea a șutat spre poarta adversă, fără să pună însă pericol.În minutul 39 o minge trimisă lung de Latovlevici ce nu anunța pericol, este respinsă de Fai spre propriul portar, care însă era ieșit, iar așadar Dinamo își dă autogol.Un minut mai târziu Dinamo obține o lovitură liberă care nu este fructificată, iar Adrian Cristea are o nouă ocazie periculoasă însă Bălgădrean reține. Prima repriză se încheie cu scorul de 2-0 pentru Steaua.

La pauză ambele echipe fac câte două schimbări,  Balint a intrat în locul lui Filip și Thicot este înlocuit de Rotariu. Iar Nikolic și Stanciu au intrat în locul lui Piovacarri și Cristea la Steaua.Dinamo începe mai bine a doua repriză și se avântă spre poarta apărată de Tătărușanu, care în prima repriză nu prea a avut de lucru. Însă aceștia sunt prinși pe contraatac, Nikolic scapă singur cu Bălgrădean, dar acesta trimite slab. A urmat apoi o cursă fenomenală a lui Chiricheș care a driblat 5 adeversari, dar a pierdut mingea. Nikolic mai ratează încă odata singur cu goalkeeperul lui Dinamo. Fai il încearcă pe Tătărușanu cu un șut de la distanță, fără probleme pentru portarul naționalei. Urmează două bări pentru Steaua, mai întâi Stanciu reia o minge ricoșată, iar mai apoi Tănase pătrunde superb, șutează puternic direct în bară, mingea ricoșează la Georgievski care însă luftează.În minutul 70, Tănase obține o lovitură de la 11 metri,  Latovlevici execută, însă Bălgrădean ghicește colțul și respinge. Mulțescu simte că Steaua a slăbit motoarele și îl introduce pe Pape Ndaw în locul lui Thomas, care nu a pus deloc pericol. În mai puțin de 5 minute aceștia au beneficiat, primele două au fost executate prost, însă cea de-a l-a pus la încercare pe portarul Stelist, care respinge mingea în corner. Pape Ndaw își creează două ocazii, nereușind să fructifice vreuna din ele. Finaul de meci o găsește pe Steaua în atac, mai întâi Szukala  reia cu capul, iar apoi Adi Popa trimite direct în Bălgrădean, aceasta avea să fie și ultima ocazie a meciului.