vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportInternationalLazio, cu Ștefan Radu integralist, a zdrobit Roma cu 3-0

Lazio, cu Ștefan Radu integralist, a zdrobit Roma cu 3-0

Ştefan Radu are motive de bucurie. Cu fundaşul român pe teren, Lazio a învins cu 3-0 rivala AS Roma şi a reintrat în lupta pentru locurile de UEFA Champions League.

Lazio a umilit-o pe Roma în derby della capitale. Cu Ştefan Radu integralist, echipa lui Simone Inzaghi a început perfect şi a deschis scorul prin Felipe Caicedo. Meciul s-a întrerupt în minutul 13 pentru a i se oferi un omagiu lui Astori, căpitanul Fiorentinei decedat în urmă cu un an.

Roma a trecut pe lângă egalare prin Edin Dzeko. A fost cea mai mare ocazie a oamenilor lui Di Francesco. În partea secundă, Correa a scos un penalty, iar Immobile a transformat cu emoţii. Lazio a mai marcat o dată, după o serie de pase încheiate cu şutul lui Cataldi. Ştefan Radu a văzut galben în prelungiri, dar Roma a rămas în 10 oameni. Kolarov a fost cel eliminat.

S-a terminat 3-0 pentru laziali, care au bifat prima victorie în faţa Romei din postura de gazde, în Serie A, în ultimii 6 ani.