joi, martie 28, 2024
AcasăSportLocalRomânia a luat locul trei în Rio de Janeiro la spadă

România a luat locul trei în Rio de Janeiro la spadă

amaliaspadarioLa sfârșitul săptămânii care tocmai a trecut a avut loc Cupa Mondială la Rio de Janeiro la spadă feminin-seniori.În 18 mai a avut loc proba individuală la care au participat patru sportive din România printre care și Amalia Tătăran de la CS Satu Mare.În clasamentul final sportivele noastre au obținut următoarele locuri: Ana Maria Brânză – locul 5, Maria Udrea – locul 23, Simona Pop – locul 29 iar Amalia Tătăran a terminat pe locul 58 din totalul de 117 sportive.

În ziua a doua s-a tras pe echipe, iar cele patru românce au reușit un rezultat foarte bun, au luat medalia de bronz din totalul de 16 echipe. Astfel, în tabloul de 16 România a trecut de Brazilia cu 45-24, mai apoi de Italia într-o întâlnire strânsă, scor final 34-33. A urmat confruntarea cu Ucraina pe care sportivele din România au pierdut-o cu 38-36. Astfel, ratând intrarea în finală, România a jucat pentru medalia de bronz cu echipa Suediei. Fetele antrenorului Dan Podeanu au câștigat cu 45-35.

Într-un final, medalia de aur a fost luată de spadasinele din China, iar cea de argint de Ucraina.