luni, iulie 7, 2025
AcasăLocaleNationaleLipsă de soferi de TIR în România

Lipsă de soferi de TIR în România

Lipsa de șoferi de TIR de pe piață este cauzată în primul rând de desființarea școlilor de meserii. „Nu mai sunt șoferi. Cei care sunt buni și care au experiență s-au stabilit la anumite firme, iar alte societăți, indiferent că au două sau 100 de camioane, au nevoie de șoferi. Unii au oprite și mașinile din circulație din cauza lipsei de șoferi”, a declarat Miron Sporea, vicepreședinte al Asociației Patronale a Transportatorilor „Europa 2002”.

Potrivit lui Miron Sporea, mulți dintre șoferii tineri fac școala pentru categoria care le permite să conducă un camion la o școală de șoferi, lucrează la o firmă până acumulează puțină experiență și se duc la firme din Vest, unde sunt plătiți mai bine. „Îi iau în Vest și-i plătesc mai bine. În loc nu mai avem ce să punem”, a mai spus Miron Sporea. Vicepreședintele Asociației Patronale a Transportatorilor a mai declarat că firmele sunt dispuse chiar să le plătească tinerilor școala de șoferi și să îi pregătească, numai să rămână o perioadă și să lucreze în firmă.

„După ce s-a antrenat și a învățat meserie, pleacă. Nu avem pârghii legale prin care să îi ținem. Aici ar trebui să ne ajute Ministerul Muncii. Noi facem contracte, dar el pleacă și trebuie să te judeci cu el să îți recuperezi banii. Într-un proces patron-angajat, firmele pierd de cele mai multe ori”, a mai declarat Miron Sporea, potrivit căruia așa s-a ajuns în situația în care firmele se comportă cu șoferii de TIR ca și cum ar fi niște bibelouri. „Este un procent de 15 la sută de plimbăreți care se duc de la o firmă la alta. S-a încercat cu o carte a șoferilor, dar la transportatori este și frica asta, că nu sunt șoferi și atunci îi ia. Sună la firma la care a lucrat înainte abia după ce îi face șoferul probleme. Noi mai glumim între noi și spunem că șoferul din ziua de azi e un fel de bibelou. Așa sunt șoferii acum, ca niște bibelouri cu care umbli în așa fel încât să nu se spargă”, a mai declarat Miron Sporea pentru „Adevărul”, potrivit căruia s-a ajuns până acolo încât unii șoferi nici nu vor să lucreze dacă nu pot să lucreze pe mașina lor preferată.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare