miercuri, mai 1, 2024
AcasăSportNationalDinamo a învins Pandurii, scor 2-1, în Liga I. Golul victoriei a...

Dinamo a învins Pandurii, scor 2-1, în Liga I. Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+1

PANDURII-DINAMO-1-660x330Formația Dinamo a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, în care golul doi al gazdelor a fost înscris în minutul 90+1.

Golurile au fost marcate de Filipetto ’39 (autogol) și Puljici ’90+1 pentru gazde, respectiv Munteanu ’62 pentru oaspeți. 1-0: Matei primește minge de la Palici în careu, șutează pe jos și Filipetto prelungește mingea în propria poartă. În minutul 44, Hora trimite mingea în bară.

1-1: Răduț îi pasează lui Munteanu, care înscrie din 15 metri lateral dreapta în stânga lui Cerniauskas.În minutul 86, Droppa (Pandurii) a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.  2-1: Corner de pe partea stângă până în careu, de unde Puljici marchează cu capul din doi metri.

Dinamo București: Cerniauskas – Fai, Marc (Puljici ’84), Mevlja, Filip – Nedelcearu – Rotariu (Shalaj ’77), Anton, Palici, Matei (Vojnovici ’80) – Essombe. Antrenor: Mircea Rednic.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Ungurușan, Erico Da Silva, Filipetto, Momcilovici – Droppa, Săpunaru – Răduț (Ciucur ’88), Nistor (Vasiljevici ’85), Nicoară (Munteanu ’59) – Hora. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonașe galbene: Marc ’58, Filip ’65, Palici ’69, Nedelcearu ’79 / Droppa ’77, ’86

Cartonaș roșu: Droppa ’86

Arbitri: Marcel Bîrsan – Aurel Oniță, Marius Cristian Marchidanu – Iulian Dima

Observatori: Patrițiu Abrudan, Octavian Goga

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, între care și 30 de fani ai echipei oaspete.

În minutul 90+3, tehnicianul Edward Iordănescu a fost trimis în tribună.