miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportNationalPiovaccari a marcat aproape cât toți atacanții Sampdorieila un loc

Piovaccari a marcat aproape cât toți atacanții Sampdorieila un loc

Federico Piovaccari a marcat 12 goluri în prima parte a sezonului său la Steaua și le-a atras atenția celor de la Sampdoria, club de care aparține în continuare. Laurențiu Reghecampf a avut dreptate când a spus că italianul va marca zece goluri până la finalul anului. Vârful și-a trecut numele pe tabela de marcaj de 12 ori.

De șase ori în Liga 1, de patru ori în Europa (3 goluri în preliminariile UEFA Champions League și unul în grupe, în remiza de la Basel, scor 1-1 și de două ori în Cupa României. Prestațiile foarte bune ale lui Piovaccari în Liga 1 i-au pus pe gânduri pe cei de la Sampdoria, care iau foarte în serios varianta de a-l chema înapoi la echipă chiar din pauza de iarnă. Chiar dacă a fost împrumutat până în vara viitoare, noul antrenor al genovezilor, Sinisa Mihajlovic, își face deja strategia pentru 2014, mai ales că Sampdoria este în acest moment pe 15 în Serie A. În plus, între clubul din Ghencea și cel din Serie A există o clauză potrivit căreia jucătorul poate reveni în Italia în pauza de iarnă.

Piovaccari a marcat la Steaua aproape cât au înscris toți atacanții din lotul actual al Sampdoriei. Pozzi, Sansone, Petagna, Gabbiadini și Eder au împreună 13 goluri în prima parte a sezonului în Serie A, 16 în toate competițiile. Mihaijlovic a fost impresionat de forma arătată de “Il Pifferaio“ și, potrivit celor de la radiosamp.it, are șanse mari să revină în Serie A.