marți, martie 19, 2024
AcasăSportInternationalReal Madrid s-a impus cu greu în fața celor de la...

Real Madrid s-a impus cu greu în fața celor de la Athletico Bilbao

Real Madrid s-a impus la limită în fața celor de la Athletico Bilbao, în etapa a 19-a, partida ce s-a jucat în avans. Bascii au rămas în 10 oameni după doar 13 minute de joc, deoarece Raul Garcia a primit rapid 2 cartonașe galbene.

Echipa lui Zidane a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin germanul Toni Kroos. Chiar dacă erau cu un jucător în minus, bascii au egalat în minutul 52 prin fundașul Ander Capa.

Meciul „curgea” spre un 1-1, însă în minutul 74, Benzema a înscris cu capul din centrarea lui Carvajal. În prelungiri, Vesca a avut ocazia de a egala pentru Bilbao, dar Courtois a făcut minuni în poartă, iar madrilenii au plecat pe contraatac și au stabilit scorul final, 3-1, prin același Benzema.

Francezul din atacul lui Real a ajuns astfel la al șaselea gol în acest sezon. Benzema poate fi considerat „nașul” celor de la Bilbao, care a devenit „victima” sa preferată pentru că, în 22 de partide directe cu bascii, francezul are 13 goluri și 5 pase decisive.