joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportInternationalS-a dat startul în Formula 1

S-a dat startul în Formula 1

Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes), câştigătorul Marelui Premiu al Australiei, prima cursă a sezonului din Formula 1, consideră că a făcut pe circuitul din Melbournecea mai bună cursă din viaţa lui. Bottas l-a depăşit pe Lewis Hamilton, campionul mondial en titre, la start şi a controlat apoi categoric ostilităţile.  Hamilton obținuse al 84-lea pole al carierei.

”Startul a fost foarte bun, a fost fără îndoială cea mai bună cursă din viaţa mea şi m-am simţit foarte bine. Am ţinut totul sub control, maşina a fost foarte bună azi, a fost o vreme frumoasă şi m-am bucurat de cursă. Sunt foarte fericit şi abia aştept următoarea cursă”, a declarat Bottas după ce a obţinut a patra sa victorie în Formula 1.

Finlandezul a realizat şi cel mai rapid tur de circuit în cursă şi a obţinut un punct adiţional în clasamentul piloţilor.

”La început trebuia să gestionez cursa şi să îmi măresc avansul. După cinci sau şase tururi a început să crească diferenţa, ştiam că o pot face, să dau maximum şi să fiu una cu maşina”, a mai spus Bottas.

A doua cursă a anului va avea loc în Bahrein, pe circuitul Sakhir, duminică, 31 martie, de la ora 18:00, în direct la Digi Sport 2.

Bottas a primit și punctul bonus, acordat din acest sezon celoi care reușește cel mai rapid tur. Regula s-a mai aplicat în Formula 1, ultima dată în sezonul 1959. Finlandezul a scos 01,25,580. Este abia a patra victorie în Marele Circ pentru Bottas, care a câștigat ultima cursă în 2017, la Abu Dhabi.

Pe 3 s-a clasat tânărul Max Verstappen, de la Red Bull, care a plecat de pe 4. Belgianul de 21 de ani a reușit și cea mai frumoasă depășire a cursei, în turul 31, când a trecut de Vettel, după ce a dezvoltat o viteză impresionantă pe linia dreaptă de dinaintea șicanei în care a trecut de german.

Pe următoarele locuri s-au clasat: Vettel, Leclerc, Magnusen, Hulkenberg, Raikkonen, Stroll, Kvyat.