joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalViitorul lui Hagi a câștigat Supercupa României

Viitorul lui Hagi a câștigat Supercupa României

Viitorul a câştigat primul trofeu al sezonului, Supercupa României, după 1-0 cu CFR Cluj în confruntarea de la Ploieşti! Artean a marcat singurul gol al meciului cu o execuţie de zile mari!

Artean a adus prima Supercupă a României în vitrina cu trofee a celor de la Viitorul! Reuşita din finalul meciului cu CFR Cluj a fost aplaudată în picioare de Ianis şi Gheorghe Hagi!

Finalul a fost unul dramatic. În al treilea minut de prelungiri, Deac putea egala, însă şutul său cu efect a trimis mingea în bară, iar Tordai a prins mingea pe linia porţii.

CFR a fost mai periculoasă în cele 90 de minute. Omrani a fost aproape de gol în finalul primei reprize, apoi l-a certat rău pe Costache înainte de pauză.

În partea a doua, Viitorul a cerut penalty după un henţ al lui Bordeaianu, iar Ţucudean a încercat să deschidă scorul cu o reluare spectaculoasă pe spate. Lovitura lui Artean a stabilit învingătoarea, iar campioana CFR Cluj a început noua stagiune cu un eşec.

Sursa:digisport.ro