Acasă Locale A doua zi a manifestarilor dedicate Zilei Judetului a inceput

A doua zi a manifestarilor dedicate Zilei Judetului a inceput

DSC_0697Atmosfera în cea de-a doua zi a Zilelor Județului Satu Mare este în toi, încă de la primele ore ale dimineții zeci de sătmăreni au luat cu asalt centrul orașului.

Fiecare comună își aranjează standul și așteaptă ca lumea să îi calce pragul pentru a se înfructa din bunătățile pregătite cu foarte mare grijă.

La scena amplasată în fața Casei de Modă spectacolele folclorice sunt în vogă, iar la cea de-a doua, din fața Casei de Cultură a început Miss județul Satu Mare.

Spre seară autoritățile le-au pregătit sătmărenilor.

Programul de sambata:

SÂMBĂTĂ 22 IUNIE 2013

  • Centrul Vechi – Piața Libertății
  • 11:00 Defilare majorete din Carei
  • Defilare Fanfara din Căpleni
  • Defilare Cavalerii Pălincii
  • Parada Portului popular
  • 11:20 Discurs oficialități
  • 11:30 Festivitate decernare premii „Concurs de pălincă” ediția IX-a
  • 12:00 Festival folcloric, prezintă Marius Chiș și Orban Nagy
  • 12:00–12:10 Fanfara din Căpleni, dirijor Mircea Cacu
  • 12:10–12:20 Ansamblul folcloric ,,Ceatara” Carei
  • 12:20–12:30 Grupul de tapuritoare Racsa
  • 12:30–12:40 Ansamblul folcloric ,,Rekettye” Carei
  • 12:40–12:50 Ansamblul Oașul – Negrești Oaș
  • 12:50–13:00 Ansamblul folcloric ,,Rote Rose” Carei
  • 13:00–13:10 Ansamblul folcloric ,,Sanzienele” Negrești, Școala de arte si meserii ,,Gellért Sándor” Micula
  • 13:10–13:20 secția română – nuntă maramureșeană
  • 13:20–13:30 secția maghiară–dans popular maghiar
  • 13:30–13:40 Ansamblul folcloric ,,Kukurok” Ser
  • 13:40–13:50 Ansamblul folcloric ,,Florile Tarnei” Tarna Mare
  • 13:50–14:00 Dansuri populare maghiare, Craidorolț
  • 14:00–14:10 Dans etno Craidorolț
  • 14:10–14:20 Muzică populară, Terebești
  • 14:20–14:30 Recital de poezii, Lazuri
  • 14:30–14:40 Muzică populară, Turulung
  • 14:40–14:50 Ghiță Blidar

Pauză

  • 17:00–17:10 Ansamblul folcloric ,,Codrenașii” Corund
  • 17:10–17:20 Ansamblul folcloric ,,Vatra Ardeleană” Vama
  • 17:20–17:30 Ansamblul folcloric ,,Tarnița” Bârsău
  • 17:30–17:40 Corul femeilor din Căpleni
  • 17:40–17:55 Corul din Medieșu Aurit
  • 17:55–18:05 Dans irlandez, Tășnad
  • 18.05–18.15 Dans codrenesc, Tășnad
  • 18:15–18:25 Dans german, Tășnad
  • 18:25–18:35 Dansuri populare Petrești
  • 18:35–18:50 Ansamblul folcloric ,,Csodaszarvas” Agriș
  • 18:50–19:10 Grupul de tapuritoare din Bixad
  • 19:10–19:20 Sorin Buc
  • 19:20–19:30 Tapuritoarele din Batarci
  • 19:30–19:40 Vlad Doroș si Petrică Zele
  • George Negrea și Petrică Zele
  • 19:40–20:00 Elevii Școlii de Arte Satu Mare
  • 20:00–20:40 Recital folcloric Petrică Mureșan și orchestra Horile Sătmarului, dirijor Florea Ion
  • 20:40–21:20 Recital folcloric Aurel Tămaș
  • 21:20–22:00 Recital folcloric Irina Loghin
  • Concurs culinar pe trei teme: bogrács, mămăligă, produse patiserie (desert)
  • 17:00 Decernare premii concurs culinar
  • 15:00–17:00 Concurs de tăiat lemne în fata Hotelului Dacia
  • 10:00–11:00 Concurs desene pe asfalt „Locul unde trăiesc” pe strada 1 Decembrie 1918
  • Centrul Nou – Corneliu Coposu
  • 10:00 Deschiderea oficială a evenimentelor, prezentarea oficialităților, antrenorilor și un moment artistic
  • 10:20 Demonstrații de scrimă (Clubul Sportiv Satu Mare, antrenor Dan Șuta)
  • 11:00–12:00 Demonstrații de box (C.S. Unio, C.S. Voința, C.S. Sab Gomez Carei, antrenori Sándor Iosif, Ghețe Liviu și Sabău Gheorghe)
  • 12:00–13:00 Demonstrații de karate (C.S. Zanshin, antrenor Igor Bălăcescu)
  • 13:00–19:00 „Marea selecție” – finala acțiunii de selecție la trântă (inițiator Gheorghe Ardelean)
  • 10:00 concursuri de șah pentru copii și adulți, simultan acordat de maestrul Ciprian Muntean.
  • Centrul Nou – scena P-ța 25 Octombrie
  • Prezentatori: Toth Klarissz și Ovidiu Matioc
  • 12:00–12:30 muzică ușoară – Centrul Cultural Carei
  • 12:30–12:45 dans modern – Centrul Cultural Carei
  • 12:45–13:45 muzică ușoară – Școala de Arte
  • 13:45–14:45 MISS Județul Satu Mare – organizatori Școala de Arte și Agenția Gaby’s Models, prezentator Victor Constantinovici
  • 14:45–15:45 muzică ușoară – Școala de Arte
  • 15:45–16:15 Black River Blues Band
  • 16:15–16:45 DØTS – pop-rock alternativ
  • 16:45–16:50 Dans majorete Medieșu Aurit
  • 16:50–17:00 muzică pop „2+1” Școala de Arte
  • 17:00–18:00 probă de sunet artiști invitați
  • 18:15–19:00 Deep Central
  • 19:15–20:15 Dobrády Ákos
  • 20:30–21:15 Ellie White
  • 21:30–22:45 Vama
  • 23:00–24:00 Connect-R
 DSC_0691 DSC_0692 DSC_0693 DSC_0695 DSC_0698 DSC_0700 DSC_0701 DSC_0704 DSC_0706 DSC_0709
- Advertisment -

Cele mai populare

Primarul comunei Tarna Mare

Ce înseamnă să fii primar?  -E o mare onoare, dar și o mare responsabilitate, pentru că  oamenii din comuna...

Simona Halep a câștigat turneul de la Roma

Simona Halep și Karolina Pliskova au disputat al doilea meci direct dintr-o finală din circuitul WTA la Roma, luni, de la 15:30. Românca noastră a câștigat finala dupa 2...

Educația și școala,sacrificate în continuare

Într-un număr de 305 de școli elevii fac luni cursuri exclusiv online, potrivit ultimelor date transmise de către Ministerul Educației, în contextul în...

PNL SATU MARE – LA UN PAS DE O VICTORIE ISTORICĂ!

După o campanie extrem de eficientă, în care candidații PNL Satu Mare au transmis alegătorilor mesajele cele mai...

Comentarii recente