Companiile private vor putea oferi angajaților până la 15% din profit, potrivit unui proiect de lege adoptat de Camera Deputaților, în calitate de for decizional. Măsura nu se aplică însă companiilor de stat și regiilor autonome, acestea fiind excluse printr-un amendament al USR.
Inițiativa legislativă, propusă de AUR, a fost susținută de PSD, în timp ce USR a criticat proiectul, iar PNL s-a abținut de la vot.
Cum se acordă bonusurile
Acordarea sumelor către angajați este condiționată de mai multe criterii, printre care:
- vechimea în muncă,
- excluderea persoanelor care au fost anterior acționari, asociați sau administratori.
Social-democrata Crina Chilat a declarat că măsura sprijină mediul de afaceri și stimulează implicarea angajaților în performanța companiei.
Critici din partea USR
Deputatul USR Alexandru Dimitriu a afirmat că proiectul reprezintă „o nouă încercare de a scoate din zona ilicitului evaziunea fiscală”, criticând modul în care este formulată legea și efectele pe care le-ar putea produce.
Proiectul merge acum spre promulgare.


