vineri, martie 29, 2024
AcasăSportNationalCSM Bucureşti – RK Borac 25-19, în turul sferturilor de finală ale...

CSM Bucureşti – RK Borac 25-19, în turul sferturilor de finală ale Cupei Challenge la handbal

CSM Bucureşti a învins RK Borac Banja Luka cu scorul de 25-19 în manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, astfel că a devenit favorită la calificarea în penultimul act al competiţiei. Returul din Bosnia va avea loc în 30 martie.

Reprezentanta României a făcut o primă repriză solidă, în special în apărare, astfel că a reuşit să încheie după primele 30 de minute cu un avantaj substanţial, de nouă goluri (16-7). Scorul a relaxat-o pe CSM Bucureşti, astfel că în partea secundă oaspeţii au intrat cu un 4-0. Diferenţa s-a mai strâns, dar băieţii lui Paulo Pereira au rămas totuşi la comandă şi au reuşit să obţină la final un rezultat bun de calificare în semifinalele competiţiei.

Sampaio Santos şi Alexander Tioumentsev au fost printre cei mai activi jucători ai echipei CSM Bucureşti în ofensivă.

CSM Bucureşti – RK Borac 25-19 (16-7)

Krupa, Maggaiz – portari; Sampaio Santos 8, Tioumentsev 4, Onyejekwe 3, Pozzer 3, S. Esteki 2, Georgievski 2, Mănescu 1, Ramba 1, Şomlea 1, Bera, Militaru, Rotaru, Teixeira, Vrazalic

Sursa:medifax.ro