vineri, martie 29, 2024
AcasăSportNationalDebut de vis pentru Maxim la noua sa echipă

Debut de vis pentru Maxim la noua sa echipă

Noul elev a lui Mariu Șumudică la făcut mândru încă de la prima partidă pentru noua sa echipă, Alexandru Maxim (29 de ani) a avut nevoie de doar patru minute pentru a înscrie primul gol pentru Gaziantep, într-o partidă disputată chiar împotriva liderului la zi din Turcia, Sivasspor.

A fost o lovitură liberă a celor de la Gaziantep, de undeva din afara careului, lateral dreapta. Mingea centrată în ”16 metri” a fost respinsă puternic cu capul. Maxim, pe fază, a preluat, la marginea careului, după care a șutat în cross, la colțul lung, în dreapta portarului.

Maxim a luat o fază pe cont propriu în minutul 39, când scorul redevenise egal, după reușita lui Arslan (31), și a provocat autogolul oaspeților. Un jucător de la Sivasspor a încercat să pună piciorul la o pasă decisivă de-a românului, dar și-a trimis în propria-i plasă. Mingea l-a lovit și pe Demir, colegul lui Alex înainte de a fi gol.

La 2-1 pentru trupa lui Șumudică, Maxim a reușit dubla, cu doar un minut înainte de pauză, astfel că Gaziantep a intrat la vestiare contra lui Sivasspor cu 3-1. A fost un gol absolut senzațional. A primit o minge la 18 metri, a evitat un adversar cu un dribling de manual, după care a șutat cu dreptul aproape de vinclu.

Alexandru Maxim a dat recital la prima sa apariție în tricoul lui Gaziantep. Internaționalul român a scăpat singur cu portarul în minutul 78, a fost faultat, dar centralul a lăsat faza să continue în loc să dea penalty. Diarra, atent, a profitat și a marcat golul de 4-1.

”Îi știam pe cei doi jucători veniți acum. Au trecut repede peste adaptare. Asta s-a văzut în meciul nostru. Ne așteaptă o seară frumoasă. Îl știam pe Maxim dinainte.Suntem o familie aici și asta s-a văzut azi. Nu mă așteptam la un asemenea rezultat. Eu am făcut toate transferurile. Sunt un câștigător”, a spus Marius Șumudică după victoria cu liderul din Turcia.

„Maxim are un salariu foarte mare în Germania și a renunțat la o mare parte din el. Nu există niciun salariu în România echivalent cu suma la care Maxim a renunțat pentru 4 luni, că să vină să joace aici.A renunțat la 300-400.000 de euro numai pentru a veni aici. Cred că Maxim va face parte din echipa națională, pentru că și-a dorit asta și a renunțat la partea financiară pentru asta”, a explicat Șumudică.