marți, februarie 7, 2023
AcasăEducatie&CulturaFestivalul Interjudețean de folclor „Dragu-mi-i cântu’ și jocu’!”

Festivalul Interjudețean de folclor „Dragu-mi-i cântu’ și jocu’!”

Duminică 6 noiembrie 2022, la Sala de Spectacole Unirea din orașul Tășnad a avut loc cea de-a XXII-a ediție a Festivalului Interjudețean de folclor „Dragu-mi-i cântu’ și jocu’!”, organizat de Primăria și Consiliul Local al Orașului Tășnad, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare, cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare, Casa de Cultură Tășnad și Asociația „Muguri de Vis”.

Regalul folcloric a debutat la ora 11:30 cu Parada portului popular urmată de concursul propriu-zis, în care spectatorii au avut parte de un periplu muzical – coregrafic din județele: Sibiu, Cluj, Bihor, Maramureș, Sălaj și Satu Mare. Suitele coregrafice au fost punctate de momente muzicale, în compania soliştilor instrumentiști ai Ansamblului Folcloric Cununița din Satu Mare.

Evoluţiile dansatorilor au alternat cu cântece interpretate de solişti vocali și instrumentiști, unii dintre ei prieteni mai vechi ai tășnădenilor, alţii aflaţi pentru prima dată pe scena festivalului.

Gala Laureaților a avut loc la ora 18:00, avându-l ca invitat special pe Ionuț Fulea alături de orchestra Codru de România.

LAUREAȚII FESTIVALULUI INTERJUDEŢEAN DE FOLCLOR ”DRAGU-MI-I CÂNTU’ ȘI JOCU’!” EDIȚIA XXII, 06 NOIEMBRIE 2022

MARELE PREMIU – Ansamblul Folcloric Plaiurile Crișului Repede, Sântandrei,  județul Bihor, coregraf Dărăban Mircea

SOLIȘTI VOCALI 

Categoria de vârstă 6-12 ani

Premiul I – Farcău Anna, Tășnad, județul Satu Mare

Premiul I – Boska Violeta, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj

Premiul II – Marcu Miruna, Tășnad, județul Satu Mare

Categoria de vârstă 12-16 ani

Premiul I – Balog Bianca, Satu Mare, județul Satu Mare

Premiul II – Sabo Flavia, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj

Premiul II – Buta Maia Ariana, Tarna Mare, județul Satu Mare

Premiul III –  Marincaș Andreea, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj

Categoria de vârstă 16-20 ani

Premiul I – Buboiu Iulia, Suplacu de Barcău, județul Bihor

Premiul II  – Peștean Alexandru, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj

Premiul III – Tincău Iulia și Ilaria, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj

SOLIȘTI INSTRUMENTIȘTI

Categoria de vârstă 6-12 ani

Premiul I – Ardeleanu Nicolas, Lazuri, județul Satu Mare

Categoria de vârstă 12-16 ani

Premiul I –Iuța Ionuț, Satu Mare, județul Satu Mare

Premiul I – Marchiș Andrei, Tășnad, județul Satu Mare

Premiul II – Pop Darius, Satu Mare, județul Satu Mare

Premiul III – Bulzan Darian, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj

Categoria de vârstă 16-20 ani

Premiul I – Lobonț Daniel, Satu Mare, județul Satu Mare

Premiul I – Todea Raul-Mihai, Oradea, județul Bihor

Premiul II – Bogar Alex, Tășnad, județul Satu Mare

Premiul II – Lucuța Darius Pavel, Cehal, județul Satu Mare

ANSAMBLURI FOLCLORICE ȘI FORMAȚII COREGRAFICE

Categoria de vârstă 6-12 ani

Premiul I – Ansamblul Folcloric Datina, Tălmaciu, județul Sibiu,  instructori  Livia Lazăr și Ciprian Barb

Premiul II – Formația de dansuri Mugurașii Maramureșului, Baia Mare, județul Maramureș, instructor  Duli Babici Tudor

Premiul III – Formația de dansuri  Bobocii Barcăului, Șimleu Silvaniei, județul Sălaj coregrafi Cornelia și Gavril Neaga 

Categoria de vârstă 12-16 ani

Premiul I – Ansamblul Folcloric Flori de Codru,Tăşnad, județul Satu Mare, instructor Nicoleta Foldeș

Premiul II – Ansamblul Folcloric Barcăul al Clubului Copiilor  Șimleu Silvaniei, județul Sălaj coregrafi Cornelia și Gavril Neaga

Premiul III – Ansamblul Folcloric Zestrea Dorului, Cluj Napoca județul Cluj, coregraf Mezdrea Marian Andrei

Premiul III – Ansamblul Folcloric Florile Tărnii, Tarna Mare, județul Satu Mare, instructor Bianca Cionca

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare

Comentarii recente