AcasăEconomico-socialGuvernul ia în calcul eliminarea supraimpozitării contractelor part‑time odată cu digitalizarea ANAF

Guvernul ia în calcul eliminarea supraimpozitării contractelor part‑time odată cu digitalizarea ANAF

Guvernul ar putea renunța la supraimpozitarea contractelor part‑time până la finalul acestui an, odată cu finalizarea procesului de digitalizare a ANAF, a anunțat premierul Ilie Bolojan. Măsura ar readuce plata contribuțiilor la un nivel proporțional cu numărul real de ore lucrate.

„Dacă se finalizează digitalizarea, mi s-ar părea fezabil ca imediat după să reintre în vigoare plata obligațiilor direct proporțional cu numărul de ore. Asta ar încuraja munca în România”, a declarat premierul la Europa FM.

Fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan, consideră că eliminarea supraimpozitării reprezintă o corectare necesară a unei politici care a afectat mediul privat și a descurajat munca flexibilă. Ea afirmă că măsura introdusă anterior „nu a crescut disciplina fiscală, dar a redus veniturile celor care muncesc corect și a frânat angajările”.
Potrivit acesteia, revenirea la un sistem proporțional ar putea restabili încrederea mediului privat și ar stimula piața muncii.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare