sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportNationalHalep a ieșit victorioasă și și-a păstrat titlul de la Madrid

Halep a ieșit victorioasă și și-a păstrat titlul de la Madrid

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul opt în clasamentul WTA, a câștigat, sâmbătă, finala turneului de la Madrid (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 5.439.350 de dolari, după victoria, scor 7-5, (5)6-7, 6-2, obținută împotriva Kristinei Mladenovic (Franța, 17 WTA).

Partida dintre cele două sportive a durat două ore și 48 de minute. Halep a câștigat primul, scor 7-5, într-o oră și patru minute, după ce și-a pierdut de două ori serviciul și a făcut trei break-uri.

Setul doi a avut parte de două greșeli pe serviciu, câte una de fiecare parte, și s-a decis în tiebreak, unde Halep a cedat, scor 5-7, după ce și-a cedat de trei ori serviciul. În decisiv, Halep a făcut break în game-ul trei (2-1) și s-a distanțat la 3-1 imediat. Apoi, românca și-a păstrat avantajul și a reușit un nou break (5-2) și a ajuns în postura de a servi pentru câștigarea setului. În final, Halep a câștigat setul decisiv, scor 6-2, în 40 de minute.

Pentru câștigarea turneului, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 1.043.680 de euro și 1.000 de puncte în clasamentul WTA. Tot Halep a câștigat turneul deținut de Țiriac și anul trecut.

Simona a ținut să adreseze câteva cuvinte și echipei sale și l-a strigat pe antrenorul său, pe care nu îl găsea cu privirea. ”Darren, unde ești? Mulțumesc pentru că ai trecut peste ceea ce s-a întâmplat la Miami și ai fost alături de mine în această săptămână. De asemenea, aș vrea să îi mulțumesc tatălui meu, care este poate prea nervos în timpul meciului, mulțumesc familiei și tuturor celor care au fost alături de mine de-a lungul acestei săptămâni”.

Pe final de discurs, românca a declarat zâmbind că deja așteaptă să revină la turneul care i-a adus cele mai mari realizări în carieră.”Abia aștept să mă întorc aici anul viitor”.

Sursa:mediafax.ro