AcasăLocaleIGSU avertizează: copiii și animalele nu trebuie lăsate niciodată în mașină pe...

IGSU avertizează: copiii și animalele nu trebuie lăsate niciodată în mașină pe timp de caniculă

Valul de căldură care afectează România și alte țări europene determină autoritățile să transmită avertismente ferme privind riscurile extreme generate de temperaturile ridicate. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență atrage atenția că lăsarea copiilor sau a animalelor de companie într-un autoturism, chiar și pentru câteva minute, poate fi fatală.

Apelul vine în urma unei tragedii petrecute recent în Franța, unde doi copii de 2 și 4 ani au fost găsiți decedați într-o mașină lăsată în soare. În același context, trei persoane în vârstă au murit din cauza temperaturilor extreme, în condițiile în care peste jumătate din teritoriul Franței se află sub Cod Roșu de caniculă, cu valori ce au depășit 43°C și cu cea mai caldă noapte înregistrată în ultimele opt decenii.

De ce este atât de periculos?
Specialiștii explică faptul că interiorul unei mașini se supraîncălzește rapid, chiar și atunci când afară nu sunt temperaturi extreme. În câteva minute, habitaclul poate deveni letal. Copiii și animalele sunt deosebit de vulnerabili, deoarece organismul lor se încălzește mult mai repede decât al unui adult.

Recomandările IGSU:
— Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturism.
— Nu lăsați cheile la îndemâna celor mici.
— Explicați copiilor pericolul de a rămâne sau de a se juca într-o mașină.
— Dacă observați un copil sau un animal în pericol, sunați imediat la 112.
„Prevenția salvează vieți. Un moment de atenție poate preveni o tragedie”, transmit reprezentanții IGSU.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare