joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalIonuț Radu, meci mare făcut împortiva celor de la Napoli

Ionuț Radu, meci mare făcut împortiva celor de la Napoli

Ionuț Radu, goalkeeperul român al celor de la Genoa, a fost declarat omul meciului în partida disputată de echipa sa în deplasare la Napoli. Portarul român a apărat excelent în fața napoletanilor și a contribuit pozitiv la obținerea unui punct foarte important. Italienii au scris despre evoluția foarte bună a jucătorului de 22 de ani.

Ionuț Radu a scos incredibil o minge foarte periculoasă în minutul 86 și a păstrat rezultatul de egalitate, 0-0, într-o deplasare extrem de dificilă.

„Radu a parat tot, iar Piamonti a fost aproape să înscrie”, a scris Gazzetta dello Sport.

Portarul român a fost în formă maximă pe tot parcursul partidei. Mai întâi a scos la tentativa lui Zielinski în prima repriză, iar după pauză s-a opus și la șutul lui Mertens. La poarta cealaltă, a respins Koulibaly, la fel de spectaculos.

A urmat o nouă paradă a lui Ionuț Radu, care l-a ghicit și pe Fabian Ruiz. Finalul partidei a adus intervenția senzațioanală a eroului naționalei sub 21 de ani a României, de la Europeanul din vară și Napoli-Genoa s-a terminat 0-0.