vineri, martie 29, 2024
AcasăSportNationalMedalia de argint pentru echipa națională a României la Campionatele Mondiale de...

Medalia de argint pentru echipa națională a României la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică

romaniaaerobicaaur-1466253318Echipa națională a României a câștigat, sâmbătă, medalia de argint la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică, găzduite în premieră de Coreea de Sud, notează site-ul oficial al Federației Române de Gimnastică.

Competiția a avut loc în Namdong Gymnasium, și au avut o contribuție aparte pentru acest rezultat echipa formată din Corina Constantin (individual feminin), Lavinia Panaete, Dacian Barna (perechi), Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete, Dacian Barna (trio), Bianca Gorgovan, Gabriel Bocșer, Lavinia Panaete, Lucian Săvulescu, Andreea Bogati (grup) și Anca Surdu, Mădălina Cioveie, Andreea Bogati, Alexandra Oprea, Andreea Darie, Laura Cristache, Denisa Ganea, Bianca Becze (Aerobic Dance).
Este pentru a 8-a oară consecutiv în istoria Campionatelor Mondiale când echipa României se află pe podium. Formația Chinei a cucerit medalia de aur, în timp ce Coreea de Sud și-a adjudecat bronzul.
La finalul primei faze a Campionatelor, România a fost medaliată cu argint, în acest clasament reușind să puncteze doar 11 din cele aproape 40 de țări participante:
1. China 14 p, 2. România 18 p, 3. Coreea de Sud 21 p, 4. Ungaria 24 p, 5. Rusia 26 p, 6. Franța 28 p, 7. Spania 29 p, 8. Argentina 6 p, 9. Brazilia 75 p, 10. Ucraina 107 p, 11. Mexic 107 p.