AcasăSportOpt medalii pentru România la Campionatele Balcanice de Atletism de la Volos

Opt medalii pentru România la Campionatele Balcanice de Atletism de la Volos

Atleții români au obținut un rezultat remarcabil la Campionatele Balcanice de atletism desfășurate la Volos, Grecia, unde au cucerit opt medalii: patru de aur și patru de argint, a anunțat Federația Română de Atletism.

Performanțe de top pentru sportivii români

  • 400 m feminin:
  • Aur – Andrea Miklos (52,26 s)
  • Argint – Ștefania Balint (52,66 s)
  • Săritură în lungime feminin:
  • Aur – Ramona Elena Verman (6,78 m, record personal)
  • Argint – Alina Rotaru-Kottmann (6,64 m)
  • Aruncarea discului:
  • Aur – Alin Alexandru Firfirică (63,49 m)
  • Ștafetă mixtă 4×400 m:
  • Aur – echipa formată din Andrea Miklos, Ștefania Balint, Mihai Sorin Dringo și Sorin Alexandru Voinea (3:18.58)
  • 400 m masculin:
  • Argint – Mihai Sorin Dringo (45,57 s)
  • Aruncarea greutății:
  • Argint – Andrei Rareș Toader (19,95 m)

Clasări aproape de podium

  • Jennifer Dossey – locul 4 la triplusalt (13,63 m)
  • Cristian Gabriel Voicu – locul 4 la 800 m (1:47.89)
  • Alin Ionuț Anton – locul 4 la 110 m garduri (16.86 s).
- Advertisment -spot_img

Cele mai populare