Atleții români au obținut un rezultat remarcabil la Campionatele Balcanice de atletism desfășurate la Volos, Grecia, unde au cucerit opt medalii: patru de aur și patru de argint, a anunțat Federația Română de Atletism.
Performanțe de top pentru sportivii români
- 400 m feminin:
- Aur – Andrea Miklos (52,26 s)
- Argint – Ștefania Balint (52,66 s)
- Săritură în lungime feminin:
- Aur – Ramona Elena Verman (6,78 m, record personal)
- Argint – Alina Rotaru-Kottmann (6,64 m)
- Aruncarea discului:
- Aur – Alin Alexandru Firfirică (63,49 m)
- Ștafetă mixtă 4×400 m:
- Aur – echipa formată din Andrea Miklos, Ștefania Balint, Mihai Sorin Dringo și Sorin Alexandru Voinea (3:18.58)
- 400 m masculin:
- Argint – Mihai Sorin Dringo (45,57 s)
- Aruncarea greutății:
- Argint – Andrei Rareș Toader (19,95 m)
Clasări aproape de podium
- Jennifer Dossey – locul 4 la triplusalt (13,63 m)
- Cristian Gabriel Voicu – locul 4 la 800 m (1:47.89)
- Alin Ionuț Anton – locul 4 la 110 m garduri (16.86 s).


