luni, mai 6, 2024
AcasăSportInternationalReal Madrid s-a impus în El Clasico pe Camp Nou

Real Madrid s-a impus în El Clasico pe Camp Nou

Cel mai urmărit meci de pe planetă, după diferite statistici făcute de oamenii de sport, El Clasico Spaniei, Barcelona – Real Madrid, s-a disputat în acest weekend pe Cam Nou. Partida a fost sâmbătă, 24 octombrie, de la o oră puțin neobișnuită pentru un asemenea meci, ora 17 a României.

Partida a început într-un mod alert, și în doar 180 de secunde s-au marcat două goluri. Mai întâi a înscris Valverde în minutul 5, cu un șut perfect la colțul lung, iar mai apoi Ansu Fati, noul puști minune al Barceonei, a restabilit egalitatea după o pasă perfectă în fața porții a lui Jordi Alba.

A urmat apoi un joc pe contre, în care cei doi portari, Courtois ( Real Madrid) și Neto ( Barcelona ) s-au făcut remarcați prin paradele lor. Cu intervențiile celor doi, meciul a fost egal la pauză, 1 la 1.

În repriză secundă Real Madrid a ieșit mai proaspătă de la cabine și a presat, creându-și mai multe ocazii pe care nu le-au fructificat.

Stâlpul din apărarea madrilistă, Sergio Ramos, a obținut un penalty în urma unei trageri în a careu a lui Lenglet. Penalty dictat de arbitru în urma consultării VAR. Tot căpitanul Realul a fost cel care l-a transformat și a dus scorul de la 2 la 1 în favorarea echipei din capitala Spaniei.

Catalanii au forțat atacul și au mai irosit două șanse în minutele 70 și 76. Toni Kroos a avut apoi două șanse în două secunde, dar nici de această dată Neto nu a putut fi învins. Pe final, Ramos și Varane au ratat incredibil, însă lovitura de grație a dat-o rezerva Luka Modric, care s-a jucat cu portarul advers și a stabilit scorul final, Barcelona – Real Madrid 1-3.

”Sunt unii care fac marcaj la mine, dar depășesc limita! A fost penalty clar. Pentru mine faza este foarte clară, iar VAR mi-a dat dreptate. În ceea ce privește jocul, am fost mai buni ca ei, mai ales în a doua repriză. Ei suferă atunci când nu le dăm mingea. A fost o săptămână groaznică și eram dornici de revanșă. Mai ales într-un El Clasico, un meci unic în lume. Iar când câștigi pe terenul marii rivale bucuria este și mai mare,”a declarat Ramos după meci.