joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalRomânia, 4 din 4 în Play-Off

România, 4 din 4 în Play-Off

Gicu Grozav a marcat un gol de poveste la Arnhem, iar Petrolul s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa.Echipele românești au rămas neînvinse în cupele europene și după meciurile din turul trei preliminar.  Astra Giurgiu, Pandurii Târgu Jiu și Petrolul Ploiești au urmat exemplul Stelei, din Liga Campionilor, și s-au calificat în play-off-ul celei de-a doua competiții valorice continentale.

Astra a remizat, scor 2-2, pe Național Arena, cu slovacii de la Trencin, după un meci nebun, cu patru goluri în ultimele zece minute. Giurgiuvenii, care câștigaseră cu 3-1 în deplasare, au tremurat puțin pe finalul meciului, când oaspeții au marcat de două ori. Cu toate acestea, elevii lui Daniel Isăilă nu și-au pierdut capul și au egalat de fiecare dată.

La Tel-Aviv, formația Pandurii Târgu Jiu a început slab meciul, primind gol din penalty la jumătatea primei reprize. În tur, Hapoel reușise să smulgă o remiză în România, scor 1-1. Cu toate acestea, gorjenii au întors rezultatul prin Eric și Ciucur și au obținut o calificare la care puțini mai sperau.

Cel mai dramatic meci a fost, însă, cel din Olanda. Petrolul avea nevoie să marcheze pentru a rămâne în cursa calificării, după 1-1 în tur, iar Boudjemaa a punctat în minutul 21 după o eroare a lui Van der Heijden. Fundașul batavilor s-a revanșat în repriza secundă, egalând după o neatenție a defensivei ”găzarilor”.Eroul prahovenilor a fost Gicu Grozav, care a marcat la ultima fază a meciului și a trimis-o pe Petrolul în play-off.

Românii își află mâine adversarii din meciurile decisive pentru calificarea în grupele cupelor europene. Doar Steaua este cap de serie la tragerea la sorți.