luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportInternationalRosberg a câștigat MP al Chinei

Rosberg a câștigat MP al Chinei

Rosberg-1024x678Nico Rosberg domină autoritar acest start de sezon în Campionatul Mondial de Formula 1. Pilotul german de Mercedes a câștigat această a treia etapă, Marele Premiu al Chinei, după ce triumfase și în MP al Australiei și MP al Bahrainului.

Pe circuitul de la Shanghai, pe locul al doilea a terminat Sebastian Vettel (Ferrari), la peste 37 de secunde în spatele conaționalului său, iar podiumul a fost completat de rusul Daniil Kvyat (Red Bull).

Aceasta este a 6-a victorie consecutivă a lui Rosberg, care egalează, astfel, recordul lui Michael Schumacher.

„Excelent condus, absolut dominant”, i s-a transmis lui Rosberg de la boxe, din partea echipei. „E cel mai bun echilibru pe care l-am avut în vreo mașină, cu adevărat spectaculos”, a exclamat câștigătorul Marelui Premiu al Chinei.

Vettel a comentat prin radio incidentul de la start, când s-a lovit cu Raikkonen, colegul său de la Ferrari: „Ar trebui să îmi cer iertare echipei, dar nu a fost ceva intenționat. Kimi a venit ca o torpilă și a trebuit să reacționez”.

Clasamentul piloților: 1: Nico Rosberg 75p, 2. Lewis Hamilton 39p, 3. Daniel Ricciardo 36p

Clasamentul constructorilor: 1. Mercedes 114p, Ferrari 61p, 3. Red Bull Racing 57p

Următoarea etapă se va disputa în Rusia, pe 1 mai, pe circuitul de la Soci.

Sursa:digisport.ro