vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportInternationalSebastian Vettel a câștigat MP al Singapore.

Sebastian Vettel a câștigat MP al Singapore.

Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al statului Singapore, această victorie fiind prima a germanului după mai bine de un an de zile.

Pe circuitul stradal Marina Bay, a plecat din pole-position colegul său, Charles Leclerc, pentru a cincea oară în acest sezon, însă Vettel a intrat la boxe pentru schimbul de pneuri cu un tur mai devreme, iar această strategie l-a avantajat. După intrarea lui Leclerc, monegascul a revenit în urma colegului de la Ferrari.

La un moment dat, Giovinazzi (Alfa Romeo) a fost lider, însă după intrarea sa la boxe, locul i-a fost luat de germanul Vettel.

Cursa a fost întreruptă de trei ori cu safety-car, însă de fiecare dată, la restart, Vettel a gestionat perfect momentul. Germanul l-a învins pe Leclerc cu peste două secunde și jumătate, iar aceasta a fost prima dubla Ferrari din 2019.

Max Verstappen a încheiat al treilea, în fața celor doi piloți Mercedes, Lewis Hamilton și Valtteri Bottas. Situația nu i-a afectat poziția lui Hamilton în clasamentul general, care este în continuare lider, cu un avans de 65 de puncte.