joi, martie 28, 2024
AcasăSportNationalRomânia s-a impus cu greu în Feroe

România s-a impus cu greu în Feroe

România a obținut o victorie extrem de importantă în Insulele Feroe, care ne poate face să sperăm în continuare la o calificare la Euro 2020, din Grupa F. Dacă Suedia miza pe o victorie în Malta (4-0), rezultatul surpriză a venit din Norvegia, acolo unde Spania a fost egalată în prelungiri (1-1).

Claudiu Keșeru (32 de ani) l-a egalat pe Cristiano Ronaldo (34 de ani) la numărul de goluri înscrise în Preliminariile pentru EURO 2020. După meciul Insulele Fero – România 0-3, în care atacantul lui Ludogorets a marcat ultimul gol, ambii jucători au ajuns la câte șase reușite.

Keșeru a marcat în Suedia – România 2-1, de două ori, în tur, în victoria cu Insulele Feroe (4-1), de două ori în egalul cu Norvegia, scor 2-2, și din nou cu Feroe.

În fruntea clasamentului se află israelianul Eran Zahavi (32 de ani), cu 10 reușite, urmat de Artem Dzyuba (31 de ani – Rusia), cu opt goluri.

George Pușcaș este la doar un gol distanță de golgheterul României, cu cinci reușite. Jucătorul de 23 de ani a fost cel care a deschis scorul în Insulele Feroe.

Claudiu Keșeru a marcat de 13 ori în 36 de partide pentru echipa națională a României.

Internaționalul român a marcat din nou pentru Ludogorets, în derby-ul cu Levski Sofia.

Claudiu Keșeru a marcat golul de 2-0, în minutul 80. De altfel, acesta a fost și scorul final al derby-ului din Bulgaria. În urma acestui rezultat, Ludogorets s-a distanțat în fruntea clasamentului, având 4 puncte peste Levski Sofia. Claudiu Keșeru are 8 goluri marcate în actuala ediție de campionat.

Sursa:digisport.ro