AcasăEducatie&CulturaSimularea Evaluării Naționale se desfășoară luni în majoritatea școlilor. Testări ulterioare pentru...

Simularea Evaluării Naționale se desfășoară luni în majoritatea școlilor. Testări ulterioare pentru elevii din unitățile neorganizatoare

Simularea Evaluării Naționale pentru elevii de clasa a VIII‑a va avea loc luni în aproximativ 97% dintre unitățile de învățământ gimnazial din țară, a anunțat secretarul de stat în Ministerul Educației, Sorin Ion.

În peste 150 de școli simularea nu va fi organizată, însă oficialul a precizat că pentru elevii din aceste instituții ar putea fi stabilite testări ulterioare la nivelul fiecărei școli.

Sorin Ion a subliniat că Ministerul Educației a respectat toate obligațiile prevăzute în ordinul de ministru privind calendarul și modul de desfășurare a simulărilor, iar soluțiile pentru școlile care nu participă vor fi analizate în perioada următoare.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare