vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportInternationalBavarezii au câștigat și Cupa. Bayern devine primul club german care cucerește...

Bavarezii au câștigat și Cupa. Bayern devine primul club german care cucerește „tripla”

bayernBavarezii au câștigat finala cu VfB Stuttgart-ul lui Alex Maxim cu 3-2 (goluri Muller-penalty și „dublă” Mario Gomez, respectiv „dublă” Harnik, pentru Stuttgart), după ce se încoronaseră inițial campioni în Bundesliga și campioni ai Europei, după ce au învins-o pe Borussia în finala UEFA Champions League, pe Wembley, pe 25 mai, cu 2-1.

Bayern Munchen a devenit, astfel, al șaptelea club european care câștigă „the treble” și primul club german care reușește această performanță. Mai mult, chiar, echipa lui Jupp Heynckes a devenit prima formație germană care câștigă patru trofee într-un sezon, dacă ținem cont și de Supercupa Germaniei câștigată la începutul sezonului.

Maxim, doar 63 de minute în teren

Alex Maxim a jucat 63 de minute, fiind înlocuit de Okazaki în minutul 63 al partidei. Românul a avut o ocazie importantă de gol în startul meciului, la 0-0, dar voleul său s-a dus puțin pe lângă poartă.