joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalSteaua - Petrolul 0-0

Steaua – Petrolul 0-0

Petrolul-Steaua-660x400Steaua lui Mirel Rădoi a debutat în campionat cu un egal, 0-0, pe teren propriu, cu Petrolul, într-un meci la care pe Arena Națională au fost prezenți numai 5.500 de spectatori.

Stanciu a ratat prima fază a meciului: șutul său din unghi a fost respins în corner de Benga. Gabi Iancu și-a încercat norocul cu un șut puternic de la 28 de metri, din lovitură liberă, dar a ratat de puțin ținta.

Varela a comis-o după 30 de minute: a respins o minge direct la Nepomuceno, dar execuția acestuia a lovit bara. Finalul primei reprize le-a aparținut gazdelor: Papp a fost blocat de Pecanha, care a intervenit și la șutul de la marginea careului trimis de Stanciu.

Actul secund a debutat cu o lovitură slabă de cap a lui Fough-Porret, urmată de bara lui Paul Papp. Pe final, oaspeții au fost mai periculoși, dar Rusu a ratat din poziție de singur cu portarul Cojocaru, iar Nepomuceno a șutat în forță, dar nu a nimerit ținta.

S-a terminat 0-0 și Mirel Rădoi rămâne fără victorie într-un meci oficial pe banca Stelei, după ce a pierdut Supercupa României, 0-1 cu ASA Târgu Mureș.