marți, martie 19, 2024
AcasăSportInternationalSuprize în Spania, unde favoritele la titlu au pierdut cu același scor

Suprize în Spania, unde favoritele la titlu au pierdut cu același scor

Campionatul spaniol a produs surprizele partidelor din acest weekend, primuld după pauză competițională pentru meciurile echipelor naționale. Mai întâi, Real Madrid a primit vizita celor de la Cadiz, nou promovată. Oaspeții au reușită să răpună campioana en-titre, provocând astfel prima înfrângere pentru echipa din capitală.

Anthony Lozano a punctat în minutul 16 pentru Cadiz, acesta find și scorul final. Cadiz a ajuns, după victoria cu Real Madrid, la 10 puncte acumulate în primele șase etape din La Liga. Echipa antrenată de Alvaro Cervera a mai învins în acest start de sezon Huesca, 2-0, și Bilbao, 1-0, a remizat cu Granada, 1-1, și a cedat la Osasuna, 0-2, și Sevilla, 1-3.

De partea cealaltă, Real Madrid are tot 10 puncte, dar un meci mai puțin disputat decât Cadiz. Campioana en-titre din Spania a început stagiunea cu o remiză, 0-0 la Sociedad, și a continuat cu victorii la Betis, 3-2, Valladolid, 1-0, și Levante, 2-0.

Eu cred că, și este purul adevăr, am câștigat pentru că ne-am apărat bine. Din punct de vedere ofensiv, ei bine, nu am atacat prea bine, le puteam da cinci goluri, dar am marcat doar unul”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul lui Cadiz.

Cea de a doua surpriză, a fost produsă de înfrângerea Barceloneu

După ce campioana Real Madrid s-a împiedicat pe teren propriu cu Cadiz, a urmat o nouă surpriză, vicecampioana Barcelona, a pierdut în deplasare la  Getafe la acelașii scor, 1-0. Gazdele au avut prima șansă în minutul 18, prin Maksimovic, iar mai apoi Messi a țintit bara.

Getafe a primit penalty în minutul 55, iar Mata a transformat de la punctul cu var.

Finalul a fost unul „nebun”. Getafe a nimerit transversala, după ce Neto a deviat șutul lui Cucho, iar apoi același Cucho a tras peste poartă din poziție unu-la-unu cu portarul.