29.8 C
New York City
miercuri, iulie 6, 2022
AcasăDivertismentZilele Orașului Satu Mare 2022. Program oficial

Zilele Orașului Satu Mare 2022. Program oficial

Centrul Cultural G.M. Zamfirescu a dat publicității programul Zilelor Orașului Satu Mare din acest an. Ultimele pregătiri au intrat în linie dreaptă, de marele eveniment despărțindu-ne doar două zile.

Zilele Orașului Satu Mare – Program oficial:

JOI, 26 mai, Piața 25 Octombrie

 18.00: Deschiderea oficială a evenimentului cu invitații orașelor înfrățite

Carl Orff: Carmina Burana

Concert vocal simfonic de Ziua Orașului

Filarmonica de Stat Dinu Lipatti, cu participarea membrilor corurilor Filarmonicii de Stat din Oradea și Târgu Mureș

Dirijor: Ștefan Novak

Soliști: Oana Trâmbițas – sopran, Ștefan von Korch – tenor, Mihai Damian – bariton

JOI, 26 mai, ora 20:00 închiderea circulației pe Bulevardul Transilvania

VINERI, 27 mai, Piața 25 Octombrie

 09-15.30 probe de sunet

16.00:  Program de folk cu artiști sătmăreni: Loredana Morar – Roxana Gheorghiu, Ștefan Vaida Radu Lup, Cezar Petrovici

17.30: Status Sober, tineri talente din Satu Mare

18.15: XXL BAND

19.00: Ștefania Hotca

19.30: Iuliana Beregoi

20.30: Randi

22.00: INNA

23.00: DJ Shiver

DJ Party cu Vlad Boldura, Cătălin Golban, Sorin Michnea

SÂMBĂTĂ, 28 mai, Piața 25 Octombrie

09-16.30 probe de sunet

17.00: Program de folk cu artiști sătmăreni: Geta Govor, Florin Micaș, formația Inedit

18.00: Black River Blues Band

19.00: Stephanie Barbara

19.30: Wellhello

21.00: 3 Sud Est

22.30: Show de flăcări

22.45: Andra

DJ Party cu Tudor Dacian, Leviciusz, Eddy Ianceu

DUMINICĂ, 29 mai, Piața 25 Octombrie

10-16.00: probe de sunet

16.00: Folkfusion (orașul înfrățit Nyíregyháza)

17.00: Hey Roop

18.15: Semnal M

19.45: Neoton Família Sztárjai

22.00: Ștefan Bănică

Scena CATENA (platoul de evenimente Corneliu Coposu)

VINERI, 26 mai: zi dedicată copiilor și tinerilor

10.00: Grădinița cu program prelungit ”Voinicelul”

11.00: Grădinița cu program prelungit nr. 29

11.20: Grădinița nr. 29 Kölcsey Ferenc

11.40: Grădinița Hám János

11.50: Grădinița cu program prelungit nr.11

12.00: Deschiderea Târgului de Producători și Meșteri Populari

12.15: Grădinița cu program prelungit nr.11

12.25: Grădinița cu program prelungit ”Guliver”

12.35: Grădinița cu program prelungit nr. 33

12.40: Grădinița cu program prelungit nr.6

13.00: Liceul de Artă Aurel Popp

13.10: Grădinița cu program prelungit 14 Mai

13.50: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”

14.00: Școala Gimnazială ”Ion Creangă”

14.20: Școala Mircea Eliade

14.25: Școala Gimnazială II. Rákóczi Ferenc

14.45: Liceul Reformat

14.55: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”

15.20: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”

15.30: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”

15.35: Școala Gimnazială ”Octavian Goga”

15.45: Liceul German ”Johann Ettinger”

16.00: Școala de Arte

16.30: DOR: prezentare de modă, copii

16.50: Open Wings Studio, street dance

17.25: Palatul copiilor, balet și dans modern

18.15: Regal Dance

19.00: Crazy Dancers Crews

19.20: Royal Dance

20.30: Loga Dance

SÂMBĂTĂ, 28 mai: Scena CATENA

10:00: Teqball – demonstrații

10:15: Demonstrații Sportive: CSM secțiile judo, karate, scrimă

11:00: Școala de Arte / Muzică Ușoară

12:45: Activități cu copiii, Serviciul de Ajutor Maltez Satu Mare

13:45: Activital Sports Center – Zumba cu instructoarele gemene Andreea și Alexandra

Program folcloric

15.00: Clubul Elevilor Satu Mare

15.30: Ghiță Blidar

15.45: Alexandra Mărcuț

16.00: Petrică Mureșan

16.45: Aurica Flonta

17.00: Sergiu Matoșan

17.20: Maria Petca Poptean

17.45: Ansamblul Școlii de Artă Populară

18.15: Ansamblul folcloric “Kispiros” din Orașu Nou

18.40: Ionel Sabo

19.00: Nicolae Mureșan și Nicușor Jr.

19.30: Formația Argus

20.00: Oana Bozga

20.30: Formația de dansuri populare germane ”Gemeinsam”

20.45: Röpike Néptánccsoport

21.00: Marius Ciprian Pop

22.00: Cornelia și Lupu Rednic

DUMINICĂ, 29 mai, scena CATENA

10.00: Competiție de șah

12.00: MT Creative Art Studio

13.00: Palatul Copiilor

14.30: DOR: Parada modei – adulți

Program folcloric

15.00: Călin Casian și Melania Struț

15.30: Trandafirii Negri

16.00: Egri Csodaszarvas

16.30: Ionuț Rotar și Vițe de iederă

17.00: Ansamblul Cetera

17.30: Bianca Cionca și copii din Tarna Mare

18.00: Ana Holdiș Pop și Vlad Jurchiș

18.30: Ansamblul Școlii Populare Doina Codrului

19.00: Leontina Dorca și Carmen Sas (Ansamblul Cununița)

19.30: Malvina Madar Iederan

20.00: Ansamblul Doruri Sătmărene,

20.30: Maria Tripon

21.00: Georgiana Marina

21.30: Ansamblul Porolissum din Municipiul Zalău

22.00: Ionuț Fulea

Prezentatorii programului folcloric: Sergiu Vitalian Vaida și Nănașii de la Cluj, Bianca Cionca

Alte programe: 
Târg de producători și meșteri popular: pasajul Corneliu Coposu
Program: vineri-sâmbătă-duminică, între orele 10-20 

27 mai, vineri, Atelierul memorial “Aurel Popp”, ora 20 


Atelier în Mai – vernisajul expoziției artiștilor sătmăreni
Expoziția este deschisă între 27 mai și 10 iunie. 

28 mai, sâmbătă, parcul Dr. Rudolf Fátyol, ora 13


Concurs ”Treasure Hunting”: vânătoare de comori în oraș
Deschis pentru echipe de minim 1 adult și 1 minor, maxim 4 persoane. Concurenții vor culege puncte urmând un traseu între obiectivele turistice și de patrimoniu al municipiului, va trebui să răspundă la întrebări pentru a găsi punctele de control. Înscriere:  https://bit.ly/treasure_hunting1

29 mai, duminică, parcul Dr. Rudolf Fátyol, ora 13
City Tour: tur ghidat în centrul municipiului, participanții vor parcurge un traseu în centrul istoric și vor primi informații autentice despre patrimoniul arhitectural al municipiului, în limba română și maghiară, prin profesorul Muhi Sándor. 


29 mai, duminică, ora 15.00, aleea din fața clădirii Primăriei 


Strong Man – Cupa Big Security, editia 15. 
Sportivi din România, Ungaria, Olanda, Bulgaria, Sârbia,: Johan Langhorst (186cm, 125kg) Petya Hrisztov, campion 5x Bulgaria (180 cm, 140 kg), Kurucz Kornél, campion național Ungaria 2022, (177 cm, 125 kg), Kónya Gergő, (200 cm, 155 kg), Kecskes Roni – Sârbia, (188 cm, 155 kg), Sari Marci, 180 cm – 145 kg, Herkules Liga 2. Arbitru și organizator: Cortean Alexandru.


Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Satu Mare și Centrul Cultural G.M. Zamfirescu, sponsorii evenimentului sunt: Skol, Catena, Aushopping, Barta Ati și Nova Oaș.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare

Comentarii recente