marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportInternationalBayern Munchen este regina Europei

Bayern Munchen este regina Europei

bayern-champions-league-2013

Formația Bayern Munchen a câștigat Liga Campionilor pentru a cincea oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, pe arena Wembley, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Borussia Dortmund, în finala competiției.Ajunsă în ultimul act al UCL pentru a treia oară în patru sezoane și pentru a doua oară consecutiv, echipa antrenată de Jupp Heynckes a început chibzuit jocul.

Începutul a fost mai bun pentru Borussia, Robert Lewandowski, alături de Blaszczykowski, au fost periculoși în fața porții lui Bayern, însă Neuer a fost invincibil.Munchenezii au ieșit la rampă prin Mandzukic, blocat senzațional de Weidenfeller, apoi Arjen Robben și-a început sarabanda ratărilor, trimițând de două ori în portar, din situație de unu la unu (30, 43), înainte de pauză.În repriza a doua însă, Bayern a fost echipa care a contat, prima dată Mandzukic a ratat o ocazie incredebila, identica cu cea din care Branislav Ivanovic reușea golul victorie în finala cu Benfica de acum o săptămână, însă tot el a reușit să deschide scorul după o pasă perfectă a lui Robben. Opt minute după golul lui Mandzukic, Gundogan restabilește egalitatea dintr-un penalty. După egalare bavarazii au continuat să preseze, Weidenfeller a scos un șut perfect al lui Alaba, iar Subotic a scos o minge de pe linia porții. În minutul 89 Ribery a pasat cu călcâiul pentru Robben care a reușit să înscrie.