joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportInternationalBelgia, eliminată în sferturi de Argentina

Belgia, eliminată în sferturi de Argentina

Selecționerul Belgiei, Marc Wilmots, a declarat, sâmbătă, la Brasilia, că echipa sa a fost mai bună în meciul cu Argentina, pierdut cu scorul de 0-1, în sferturile de finală ale CM 2014, subliniind că jucătorii săi sunt dezamăgiți pentru eliminarea de la turneul din Brazilia.

„Am fost mai buni, suntem foarte dezamăgiți, dar eu sunt foarte mândru de jucătorii mei. Argentina a tras de timp, iar arbitrul nu i-a sancționat niciun moment. Noi am făcut mici greșeli, dar am învățat multe în seara aceasta. Nu sunt impresionat de Argentina.

Este o echipă foarte obișnuită cu un jucător extraordinar. Suntem dezamăgiți că am pierdut în fața unei echipe care nu ne-a fost superioară. Credeți că ei au făcut un meci bun? Eu nu cred așa ceva.”, declarat Wilmots.

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, la Brasilia, cu scorul de 1-0 (1-0), selecționata Belgiei, în sferturile de finală ale competiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Gonzalo Higuain, în minutul 8.