joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportInternationalBritanicul Lewis Hamilton o nouă victorie

Britanicul Lewis Hamilton o nouă victorie

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a câștigat a treia cursă la rând, Marele Premiu al Chinei, a patra etapă a Campioantului Mondial de Formula 1, și tot pentru a treia oară consecutiv el a fost urmat de colegul său, germanul Nico Rosberg.

Pe locul trei s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), înaintea piloților Red Bull, australianul Daniel Ricciardo și germanul Sebastian Vettel, clasați în ordine pe locurile 4 și 5.

Un alt german, Nico Hulkenberg (Force India), a fost al șaselea, iar finlandezul Valtteri Bottas (Williams) al șaptelea, înaintea compatriotului său Kimi Raikkonen (Ferrari), care a trecut linia de sosire al optulea.

Mexicanul Sergio Perez (Force India) și rusul Danil Kviat (Toro Rosso) au ocupat în acestă ordine locurile 9 și 10.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc, la 11 mai, la Barcelona, în direct la Dolce Sport.