vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocalBujor aduce trei puncte Olimpiei

Bujor aduce trei puncte Olimpiei

Sâmbăta dimineața cu începere de la ora 11:00, Olimpia a disputat meciu etapei a XII-a, meci contând pentru Liga a 2-a la fotbal. Olimpia a primit vizita celor de la Metalul Reșița, în tur Olimpia reușise un egal, scor 2-2.

Bujor a arătat o poftă deosebită de joc, acesta reușind să își creeze în minutul 1 prima ocazie. Peste alte cinci minute, Zsiga șutează periculos, Pascal reușind să respingă mingea în corner, Iuhaș lovește mingea cu capul, iar Potopea își salvează echipa de la gol și scoate balonul de pe linia porții. Până la finalul primei reprize a urmat apoi un joc de dominație al oaspeților, cea mai mare ocazie a acestora fiind in minutul 27 când Miron respinge în față șutul lui Vasile, reluare Szabo pe lângă poarta goală. În minutul 44, antrenorul celor de la Metalul Reșița este trimis în tribune.

La un sfert de ora de la începerea părții secunde Iuhaș reia cu capul peste poartă, după un corner executat de Zsiga. Bujor îi centrează perfect lui Zsiga care reia din voleu de la circa 15 metri, Pascal scoate de sub bara transversală. Cu 10 minute înainte de final Danci primește al doilea galben si este eliminat. În minutul 85 Olimpia beneficiază de un corner, elevii antrenați de Tibi Csik execută cornelul scurt, Gavrilescu centrează în careu, portarul reșițenilor respinge mingea care ajunge la Bujor, acesta șutează perfect, lângă bară, fără șansă pentru Pascal.Ultima fază notabilă este cea din minutul 91, când R. Cristian vede roșu direct după o intrare criminală la Muntean.

„Am trăit și noi meciul ca și actorii din teren, la intensitate maximă, au câștigat un meci care, după părerea mea trebuia să fie mult mai ușor, dar e bine că am adunat cele trei puncte, asta contează. Felicit băieții că au reușit să marcheze încă odată pe la finalul meciului, au dat dovadă de caracter”, a declarat antrenorul Olimpiei, Tiberiu Csik.

Înainte de fiecare meci ne dorim victoria cu toții, am muncit mult toată săptămâna, ne-am descurcat foarte bine la antrenamente. Felicit jucătorii și echipa pentru că singuri nu putem să reușim nimic niciodată. Sperăm să mai strângem puncte, mai avem trei meciuri importante, două acasă și unul în deplasare și sperăm să strângem 9 puncte”, a declarat marcatorul golului, Vlad Bujor.

Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești); Asistenți: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) și Romică Bîrdeș (Pitești)

►Olimpia Satu Mare: Miron – D. Muntean, Bălău, Ene, Iuhas (cpt.) – Gavrilescu, Scvarzkopf(min. 65 Feier), Villand, Zsiga(min. 76 Molnar) – Lemac(min. 80 Roatiș), Bujor
Rezerve: Șuta – Kinczel, Feier, Fl. Mureșan, Roatiș, Molnar, Hanuș
Antrenor: Tiberiu Csik

►Metalul: Pascal – R. Cristian, I. Popescu, Potopea, Vătăjelu (cpt.) – A. Neagoe, Breșeneni – Oct. Vasile, Ad. Stoica, I. Szabo – M. Staicu
Rezerve: Zăvoi – Vaștag, Enciu, Danci, Făgărășanu, Oară, Mureșan
Antrenor: Marian Pană