joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalCFR Cluj s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor

CFR Cluj s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor

Formația campioană a României, CFR Cluj, a primit miercuri vizita celor de la Lincoln Red Imps în returul turului al 2 din calificările pentru grupele Ligii Campionilor. Campioana României s-a impus în dubla manșa, 2-1 în tur în deplasare și 2-0 în retur pe arena de la Cluj.

Golul a venit firesc, după cursul meciului, și l-a reușit fundașul central Mike Cestor, după o fază construită frumos de elevii lui Marius Șumudică. Lincoln a avut o oportunitate în minutul 25, iar peste două minute, șutul lui Chipciu a fost parat spectaculos de Soler.

Repriza a doua a început cu o ocazie a lui Sigurjonsson, care după câteva minute a și marcat un supergol. Islandezul a trimis la vinclu din lovitură liberă. Ardelenii au mai ratat o șansă prin Păun, care a tras siurea cu toată poarta în față.

Clujenii și-au aflat deja adversarii din etapa următoare, aceștia vor înfrunta formația elvețiana Young Boys Berna, o cunoștință mai veche a ardelenilor.