vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocal Czerlau Jennifer, aur la Naționalele U 15 de judo

Czerlau Jennifer, aur la Naționalele U 15 de judo

czerlauCampionatul Național de judo rezervat sportivilor Under 15 are loc la Pitești la acest sfârșit de săptămână. Printre participanți se află și trei judoka de la CS Unio Satu Mare. Performera delegației sătmărene e de departe Jennifer Czerlau, sportivă care, la categoria 57 de kg a cucerit medalia de aur și și-a apărat practic titlul național obținut anul trecut. Dintr-un total de 18 sportive la categoria de greutate, Jennifer s-a dovedit a fi cea mai bună. Pentru a reuși să câștige titlul, sportiva a câștigat patru meciuri, cel mai important fiind cel în fața unei constănțence.

Norbert Domuța a încheiat pe șapte concursul la 50 kg, iar cea de-a treia judoka sătmăreană care a intrat pe tatami a fost Atlanta Takacs. Delegația de la CS Unio a fost condusă de antrenorii Mihaly Terely și Doina Czerlau.

Pentru clubul sătmărean urmează Cupa Europei care se va desfășura la Cluj, unde va fi reprezentat de Czerlau Mercedes și Florin Faur.