joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportNationalDinamo - Pandurii 2-1

Dinamo – Pandurii 2-1

Dinamo-Pandurii_oco7497-e1439897286133

Dinamo a învins-o pe Pandurii pentru a treia oară consecutiv în 2015, în toate competițiile.Cele două echipe s-au întrecut în faze de poartă în ”Ștefan cel Mare”. Săpunaru a ratat-o prima, din centrarea lui Nicoară (13). Următorul pe listă a fost Nistor, cu un șut la colțul lung (14).

Prima replică a gazdelor a fost oferită de Anton, care l-a întrebuințat pe Mingote (16). Tot Dinamo a rămas în atac (17) iar portarul ”Pandurilor” a fost din nou la datorie la execuția lui Matei.

La poarta cealaltă, Cerniauskas a parat și el, la șutul lui Hora (33). În mintul 39, Essombe a împins balonul în poartă pentru 1-0, la o fază creată de Rotariu și Matei. Pandurii a încheiat repriza cu o bară, semnată de Hora (44). Tot Hora a fost primul care a ratat și în partea secundă (59).

Egalarea a venit în minutul 62. atunci când Valentin Munteanu, intrat pe teren cu trei minute înainte, a prins un șut perfect la care Cerniauskas nu a putut interveni. Lui Rotariu (70) i-au lipsit doar câțiva centimetri pentru a o aduce pe Dinamo din nou în avantaj.

Pe final (87), oltenii au rămas in inferioritate numerică, după ce Droppaa văzut al doilea galben. În prelungiri, (90+1) croatul Ante Puljic, intrat pe teren în minutul 84, a adus victoria lui Dinamo, cu 2-1.

Ultimul fluier al meciului l-a prins în tribune pe Edi Iordănescu, eliminat în prelungiri de centralul Marcel Bîrsan.