miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportNationalFCSB a demolat-o pe Universitatea Craiova

FCSB a demolat-o pe Universitatea Craiova

Duminică seara a avut loc derby-ul etapei a II-a din prima ligă de fotbal a campionatului românesc. FCSB, echipa patronată de Gigi Becali a primit vizita celor de la Universitatea Craiova. FCSB s-a impus clar, cu scorul de 4 la 1.

Olimpiu Moruțan a deschis rapid scorul, în minutul 7, cu o execuție senzațională de la peste 30 de metri. Iar Octavian Popescu a majorat scorul la 2-0 în minutul 16, atunci când Andrei Cordea l-a servit excelent.

Andrei Cordea a stabilit scorul pauzei, 3-0, acesta a reușit să înscrie, după ce a reușit să ofere assist-uri la primele goluri. Atacantul transferat în această vară de la Academica Clinceni a profitat de o gafă a lui Nicușor Bancu și l-a învins cu un șut excelent pe Marko Pigliacelli.

FCSB a făcut 4-0 în minutul 60, când Koljic a pierdut la mijlocul terenului, Tănase a scăpat pe contraatac, iar Alexandru Mateiu a intervenit hazardat și a trimis în propria poartă.

Golul de onoare al Universității Craiova a fost o bijuterie. În minutul 64, Jovan Markovic a pătruns excelent în careu, a trecut de Șerban, Vucur și Ovidiu Popescu, iar apoi l-a învins pe Andrei Vlad cu un șut imparabil. Puștiul oltenilor putea să mai înscrie un gol la doar un minut distanță, dar a șutat imprecis, iar partida s-a încheiat cu victoria clară a lui FCSB, scor 4-1.

Pentru ambele formații urmează meciurile retur din turul 2 preliminar al Conference League. FCSB va înfrunta Șahtior Karagandy, după 1-0 în tur, joi, de la ora 16:00, în timp ce Universitatea Craiova trebuie să întoarcă eșecul din meciul tur cu Laci (0-1), joi, de la 21:30.