vineri, martie 29, 2024
AcasăSportLocalFotbal: Olimpia Satu Mare-CSM Râmnicu Vâlcea 2-2

Fotbal: Olimpia Satu Mare-CSM Râmnicu Vâlcea 2-2

olimpiaA început returul campionatului, iar sâmbătă 28 februarie, Olimpia jucat în deplasare, în compania echipei CSM Râmnicu Vâlcea. Partida a contat pentru etapa a XVII-a din Seria a II-a. Olimpia a încheiat la egalitate (scor 2-2).
Meciul s-a jucat de la ora 11.00, și a fost arbitrat de Valentin Iugulescu din Târgoviște, acesta fiind ajutat la margini de Adrian Ionescu și Florin Pucheanu.
Olimpia fost susținută la Vâlcea de o micuță galierie formată din 30 de persoane, care însă au dominat fondul sonor.
În minutul 16 , gafă mare a lui Ov. Popescu, Faur profită și scapă singur spre poarta vâlceană, dar este ajuns din urmă de căpitanul vâlcenilor, I. Stoica, care îl blochează în ultimul moment.  Scorul a fost deschis în minutul 25 al partidei de către Neagoe, care a scăpat singur în fața porții și a înscris fără probleme. În minutul 27 Faur restabilește egalitatea pe tabela de marcaj cu o lovitură de cap după o centrare venită din dreapta (1-1).11 minute mai târziu, Rus scapă singur cu A. Popescu, portarul vâlcean respinge în prima fază, dar mingea ajunge din nou la jucătorul Olimpiei, care marchează (1-2).

Cea de-a doua repriză a fost lipsită de ocazii majore, singura faza periculoasă fiind în minutul 73 când vâlcenii au înscris. Golul egalizator a fost marcat de Konyeha în minutul 73, dintr-o centrare a lui Neagoe, vâlceanul stabilind astfel scorul final al partidei, 2-2.

CSM: A. Popescu – Samson, Pîrvulescu, I. Stoica, Al. Ionescu – Ov. Popescu, Vl. Munteanu – Ad. Popa, Ad. Neagoe, B. Geantă – M. Staicu
Rezerve: D. Popescu – Codin, Deaconescu, L. Iordache, Himcinschi, Melcea, Konyeha
Antrenor: Alexandru Pelici

Olimpia: Anca – D. Muntean, Heil, Fl. Mureșan, Iuhas (cpt.) – R. Rus, Onicaș, Villand, Bic (min. 87 Micaș) – Bujor (min. 72 Selagea), Faur (min. 80 Feier)
Rezerve: Șuta – M. Ioniță, Micaș, Szarczkopf, Selagea, Cădar, Feier
Antrenor: Tiberiu Csik