vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportInternationalHamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Ghinion teribil...

Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Ghinion teribil pentru Vettel

nelgiaPilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câștigat Marele Premiu al Belgiei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său, germanul Nico Rosberg, și de francezul Romain Grosejean (Lotus-Renault), în direct la Dolce Sport.
Pe locul al patrulea s-a clasat rusul Danil Kvyat (Red Bull), pe cinci a trecut linia de sosire mexicanul Sergio Perez (Force India), iar al șaselea a fost brazilianul Felipe Massa (Williams).
Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de finladezul Kimi Raikkonen (Ferrari), olandezul Max Verstappen (Toro Rosso), finlandezul Valtteri Bottas (Williams) și suedezul Marcus Ericsson (Sauber).
Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Italiei, va avea loc, în septembrie, la Monza.