miercuri, aprilie 17, 2024
AcasăSportLocalÎnfrângere usturătoare acasa cu Târgoviște

Înfrângere usturătoare acasa cu Târgoviște

oli-tgvMiercuri, Olimpia a primit vizita celor de la Târgoviște în penultima partidă din acest sezon pe teren propriu. A fost un meci plin de evenimente de tot felul, dar cu doar aproximativ 200 de spectatori.

Olimpia a început bine prima repriza, însă oaspeții le-au tăiat elanul prin cele două goluri marcate de Voinea și Popa până la pauză. În cea de-a două repriza au venit două eliminări în tabăra Olimpiei și meciul a fost compromis.

Mureșan are prima ocazie a Olimpiei , însă oaspeții taie elanul sătmărenilor având trei ocazii periculoase. În minutul 30 Cherchez este faultat de Takacs, la limita careului, iar centralul Micloșină Dorian a dictat o lovitură de la 11 metri. Voinea transformă calm pentru 1-0.

Jucătorii Olimpiei continuă să nu se regăsească și în minutul 41 Stoica centrează în careu, mingea este bâlbâită de fundașii sătmăreni iar Popa reia pentru 2 la 0.

Prima repriză începe cu două ocazii are Olimpiei, prima printr-un șut a lui Villand de la 16 metri, iar a doua un șut al lui Sălăgeanu.

În minutul 68 Olimpia reduce din diferență prin Boștină dupa centrarea lui Adriana Sălăgeanu, era 2 la 1.

Boștină trece pe lângă egalare, când șutul său este scos de sub transversal de portarul advers. La doar 4 minute după această fază, fundașul Heil vede la doilea galben și implicit este eliminate.

Nisipeanu, abia intrat pe teren, a înscris pentru 3-1 în minutul 82 cu o reluare simplă din 6 metri, după centrarea aceluiași Stoica. Juniorul Olimpiei Denis Chivari  își pierde capul și vede două galbene în două minute și lasă Olimpia în nouă jucători.

Olimpia a suferit cea mai dureroasă înfrângere din acest sezon.

►Olimpia: Băican – Ciul, M. Mureșan, Heil, Iuhas (cpt.) – Villand (55 Faur) – Takacs (61 Selagea), Sălăgeanu, D. Munteanu – Al. Boștină, D. Lukacs (46 Chivari).

Antrenor: Tiberiu Csik

►Chindia: Meilă – Martac, Vătăvu, C. Dinu, Pătru (cpt.) – Aug. Voinea (74 Mihai), Neniță (80 Nisipeanu), C. Anton, C. Stoica – Cherchez (65 Ispas), D. Popa. Antrenor: Nicolae Croitoru