vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportInternationalInter câștigă derby-ul Milanului

Inter câștigă derby-ul Milanului

Sâmbătă seara s-a jucat un nou episod din Derby della Madonnina, câștigat cu succes de echipa antrenato de Antonio Conte (Inter Milan) cu scorul de 2 la 0, iar echipa acestuia are punctaj maxim după primele 4 etape.

În tribune a fost un spectacol de zile mari organizat de fanii celor două echipe, care s-au întâlnit pentru a 295-a oară. În tribune nume mari precum brazilianul Ronaldo, lângp Seedorf, Pierluigi Collina sau Fabio Capello.

Inter a fost mai periculoasă în prima repriză si doar intervențiile lui Donnarumma au salvat Milanul. Portarul rossonerilor a avut o intervenție de  excepție în fața lui Lukaku. Apoi a făcut din nou zid în poartă la ocazia lui Lautaro Martinez, însă la aceeași fază a avut noroc, fiindcă D`Ambrosio a trimis mingea în bară.

Cu 10 minute înainte de pauză, același D’Ambrosio a reușit o execuție de generic, respinsă de Donnarumma până la Martinez, care a trimis mingea în poartă. Golul a fost anulat însă pentru offside, după consultarea arbitrajului video.

Inter a reusit până la urmă să înscrie în debutul reprizei secunde. Reușita lui Brozovic a fost însă validată abia după ce arbitrul a apelat la VAR.

Lautaro Martinez a fost aproape de majorarea avantajului, însî Donnarumma a fost din nou la post. Portarul Milanului nu a mai avut însă reacție la lovitura de cap expediată de Lukaku, ajuns la a treia reusită în tricoul nerazzurilor.

Inter a continuat atacurile, iar Politano a nimerit transversala, cu 10 minute înainte de final. Cea mai mare ocazie a Milanului i-a aparținut lui Theo Hernandez, care a nimerit însă bara și Derby della Madonnina s-a încheiat 0-2. După 4 etape, Inter este lider în Serie A, cu maximum de puncte.