joi, februarie 22, 2024
AcasăDivertismentLista tuturor echipelor calificate la Euro 2024 din preliminarii

Lista tuturor echipelor calificate la Euro 2024 din preliminarii

După 8 ani, naționala de fotbal a României a obținut calificarea la un Campionat European. Mai mult decât atât, tricolorii vor face parte din urna a doua la tragerea la sorți din 2 decembrie, după ce au învins naționala Elveției, scor 1-0.

România va fi în urna a doua a tragerii la sorți de la Hamburg

Selecționata pregătită de Edi Iordănescu a învins Elveția în ultimul meci al preliminariilor pentru Campionatul European din 2024 și a încheiat pe primul loc în Grupa I.

Tricolorii vor fi în urna a doua a tragerii la sorți ce va avea loc pe data de 2 decembrie, ceea ce înseamnă că vor evita adversari precum Ungaria, Turcia, Danemarca, Albania și Austria.

De știut:

  • Ultimele trei locuri disponibile pentru Euro 2024 vor veni din Liga Națiunilor, după barajele din luna martie a anului viitor.

Euro 2024, echipele calificate la cea de-a 17-a ediție a competiției

Germania (țară gazdă)

Spania (câștigătoarea Grupei A)

Scoția (locul doi în Grupa A)

Franța (câștigătoarea Grupei B)

Olanda (locul doi în Grupa B)

Anglia (câștigătoarea Grupei C)

Italia (locul doi în Grupa C)

Turcia (câștigătoarea Grupei D)

Albania (câștigătoarea Grupei E)

Cehia (locul doi în Grupa E)

Belgia (câștigătoarea Grupei F)

Austria (locul doi în Grupa F)

Ungaria (câștigătoarea grupei G)

Serbia (locul doi în Grupa G)

Danemarca (câștigătoarea Grupei H)

Slovenia (locul doi în Grupa H)

România (câștigătoarea Grupei I)

Elveția (locul doi în Grupa I)

Portugalia (câștigătoarea Grupei J)

Slovacia (locul doi în Grupa J)

Croația (locul doi în Grupa D)

De știut:

  • Tragere la sorți a grupelor pentru Euro 2024 va avea loc în data de 2 decembrie, de la ora 19:00 (ora României) la „Elbphilharmonie” din Hamburg.
  • La tragerea la sorți se ține cont în primul rând de câștigătoarele de grupe, iar mai apoi de ocupantele locurilor 2.

Cum vor arăta urnele pentru tragerea la sorți de la Hamburg

Urna 1: Germania (țara gazdă), Portugalia, Franța, Spania, Belgia, Anglia.

Urna 2: Ungaria, Turcia, Danemarca, Albania, România, Austria.

Urna 3: Olanda, Scoția, Slovenia, Slovacia, Cehia, Croația.

Urna 4: Italia, Serbia, Elveția, Play-Off A, Play-Off B, Play-Off C.

Grupa A, clasament final

1. Spania 21p

2. Scoția 17p

3. Norvegia 11p

4. Georgia 8p

5. Cipru 0p

Grupa B, clasament final

1. Franța 22p

2. Olanda 18p

3. Grecia 13p

4. Irlanda 6p

5. Gibraltar 0p

Grupa C, clasament final

1. Anglia 20p

2. Italia 14p

3. Ucraina 14p

4. Macedonia de Nord 8p

5. Malta 0p

Grupa D, clasament final

1. Turcia 17p

2. Croația 16p

3. Țara Galilor 12p

4. Armenia 8p

5. Letonia 3p

Grupa E, clasament final

1. Albania 15p

2. Cehia 15p

3. Polonia 11p

4. Moldova 10p

5. Insulele Feroe 2p

Grupa F, clasament final

1. Belgia 20p

2. Austria 19p

3. Suedia 10p

4. Azerbaidjan 7p

5. Estonia 1p

Grupa G, clasament final

1. Ungaria 18p

2. Serbia 14p

3. Muntenegru 11p

4. Lituania 6p

5. Bulgaria 4p

Grupa H, clasament final

1. Danemarca 22p

2. Slovenia 22p

3. Finlanda 18p

4. Kazahstan 18p

5. Irlanda de Nord 9p

6. San Marino 0p

Grupa I, clasament final

1. România 22p

2. Elveția 17p

3. Israel 15p

4. Belarus 12p

5. Kosovo 11p

6. Andorra 2p

Grupa J, clasament final

1. Portugalia 30p

2. Slovacia 22p

3. Luxemburg 17p

4. Islanda 10p

5. Bosnia și Herțegovina 9p

6. Liechtenstein 0p.

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare

Comentarii recente