joi, mai 2, 2024
AcasăSportNationalMedalie de argint la sol pentru Larisa Iordache

Medalie de argint la sol pentru Larisa Iordache

Gimnasta Larisa Iordache a câștigat medalia de argint în finala de la sol, la Campionatele Mondiale de la Nanning (China).

Larisa Iordache a intrat a doua în finala de la sol, evoluția ei fiind notată cu 14,800, cu care a obținut medalia de argint. Medalia de aur a revenit gimnastei Simone Biles (SUA, 15,333), iar cea de bronz sportivei Aliya Mustafina (Rusia, 14,733).

Tot duminică, în finala la bârnă, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 după ce a căzut de pe aparat. Vineri, ea a cucerit medalia de argint la individual-compus, aceasta fiind prima medalie a probei pentru România după 7 ani. De asemenea, în aceeași finală, Ștefania Stănilă s-a clasat pe locul 19.

Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care și cele ale României, s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obține calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competiție preolimpică din care primele patru clasate vor obține „biletele” pentru Rio.