joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalMedalie de aur pentru Echipajul feminin de dublu rame al României ...

Medalie de aur pentru Echipajul feminin de dublu rame al României

dubluramefemininEchipajul feminin de dublu rame al României a câștigat, duminică, medalia de aur la Campionatul European de canotaj de la Sevilla, acesta fiind al cincilea titlu continental consecutiv pentru România în această probă.Echipajul format din sportivele Cristina Grigoraș și Andreea Boghian a luat startul pe culoarul 4 și a încheiat cursa de 2.000 de metri, cu timpul de 7:49.09 minute, cucerind medalia de aur.

Pe podium au mai urcat echipajele Germaniei (7:51.56 minute) și Ucrainei (7:57.26).

Duminică, în ultima zi a CE din Spania, România va mai avea reprezentări în finale la 4 rame fără cârmaci masculin (în componența Marius-Vasile Cozmiuc, George Palamariu, Cristi-Ilie Pârghie, Florin Curuea), dublu vâsle feminin (Cristina Ilie-Ioana Crăciun) și 8 plus 1 feminin (Roxana Cogianu, Ioana Crăciun, Cristina Grigoraș, Irina Dorneanu, Cristina Ilie, Andreea Boghian, Camelia Lupașcu, Ionelia Zaharia și Daniela Druncea).

La ediția din 2012 a Campionatului European, România a cucerit cinci medalii (două de aur, două de argint și una de bronz).