joi, mai 2, 2024
AcasăSportInternationalNico Rosberg a câștigat MP al Belgiei. Hamilton reușește o cursă superbă

Nico Rosberg a câștigat MP al Belgiei. Hamilton reușește o cursă superbă

wide1472392929Pilotul german, Nico Rosberg, component al echipei de Formula 1 Mercedes, a câștigat cursa de duminică din Belgia după o cursă pe care a condus-o cap coadă. Acesta a plecat din pole-position, câștigând calificările de sâmbătă. Coechipierul acestuia și totodată rivalul în cursă câștigării titlul de campion mondial, Lewis Hamilton, a terminat cursa pe locul 3, pe locul 2 situându-se Daniel Ricciardo.

Piloții ForceIndia au reușit clasări pe locurile 4 și 5, în vreme ce fostul campion mondial Sebastian Vettel a încheit cursa pe 6. Locul 7 a fost ocupat de spaniolul Fernando Alonso, și piloții Williams au punctat cei doi reușind pe rând claspri pe locul 8 Valtteri Bottas și pe ultimul loc Felipe Massa, între cei doi înfiltrându-se Kimi Raikkonen.

A fost cursa lui Lewis Hamilton, deși nu e a câștigat, cu siguranța mulți spun ca el ar fi trebuit să iasă învigător la finalul acestui Mare Premiu, el pornind de pe locul 21 în urma unei penalizări fiindcă a schimbat un motor la mașină și reușind să ajungă până pe podium pe locul 3.

Cursa de la Spa Francorchamps a fost oprită în turul cu numărul 10 din cauza unui accident cumplit suferit de Magnussen. Acesta a pierdut controlul mașinii, la peste 300 km/h, și s-a izbit de parapet. Din fericire, pilotul a ieșit pe propriile picioare din monopost, însă schiopăta în mod evident. Cursa va fi reluată după ce parapetul va fi refăcut.