luni, mai 20, 2024
AcasăSportLocalOlimpia a câștigat meciul cu CS Balotești

Olimpia a câștigat meciul cu CS Balotești

olimpiaÎn etapa a 14-a din cadrul Ligii a II-a, Olimpia Satu Mare a primit vizita celor de la CS Balotești, într-un meci ce se anunța a fi dficil, mai ales că sătmărenii vin după înfrângerea fără drept de apel din Cupă.

Însă meciul a început cum nu se poate mai bine pentru Olimpia, aceștia au deschis scorul încă din minutul 10, la o fază la care Romario Rus a centrat de pe partea dreaptă, iar Silviu Pană a reluat cu șiretul la colțul scurt. Olimpia avea așadar 1-0 încă din primele minute.

După nici două minute, acelaș Pană a avut șansa dublei, portarul advers a degajat greșit, mingea a ajuns la atacantul sătmărean, care prea și șutează de la 35 de metri pe jos, Iordan plonjează și reușește să rețină mingea în 6 metri.

În minutul 27 Rus șutează în diagonală de la 14 metri, pe jos, reține Iordan în noroiul din fața porții.

După prima jumătate de oră, oaspeții nu au avut niciun șut pe poarta gazdelor. Iar prima lor ocazie a venit în minutel 36 Bâtfoi centrează de pe dreapta și Herea, singur din 6 metri, reia cu capul direct în brațele lui Anca-Trip.

Două minute mai târziu Krausz are șansa sa de a se revanșa după gafa din meciul de Cupă, îsă mingea reluată de acesta din 5 metri trece puțin alături.

Chiar înaintea de a se fluiera sfârșitul primei reprize, Olimpia punctează, Pană îl angajează pe Ludușan, perpendicular pe poartă, acesta reia sub transversală din 18 metri cu o ușoară boltă peste Iordan, ușor ieșit.

Oaspeții au ieșit mult mai motivați de la cabine în partea secundă, iar în minutul 51 Herea execută o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreaptă, mingea șterge transversal și iese în aut. Anca-Trip s-a lovit de bară și a avut nevoie de îngriji medicale.

Mai apoi, Dedu a tras de la 25 de metri, Anca-Trip a reținut.

Singura ocazie a sătmărenilor din repriza a doua, i-a aparținut lui Kanalos în minutul 58, când a tras de la 15 metri, mingea fiind reținută de Iordan.

În minutul 65, un atac continuu al Baloteștiului se finalizează în cele din urmă cu gol, Valentin Andrei a sutat pe jos din 14 metri, la colțul lung, nu foarte puternic, dar plasat, și l-a învins pe Anca-Trip.

Cu un sfert de oră înaintea fluierului de final, Herea trage de la 25 de metri, mingea a fost reținută de Anca-Trip.

Finalul jocului a fost unul șters, iar scorul final îi aduce Olimpiei o victorie importantă, ce o menține în continuare peste UTA Arad în clasament și la egalitate de puncte cu Chindea Târgoviște.

Olimpia: Anca-Trip – Duruș, Fl. Mureșan, Heil, Iuhas (cpt.) – Onicaș – R. Rus, Sil. Pană, Krausz, D. Muntean (Kanaloș 54′, Feier 80′) – Ludușan (Tudoran 90+1′)
Rezerve neutilizate: Șuta – Faur, Ciul, Villand
Antrenor: Bogdan Andone

Balotești: Iordan – Andr. Răuță, Flămânzeanu, P. Ioniță, C-tin. Dedu (Mirescu 64′) – Bakalli, Marciuc (I. Sandu 75′), Antoche (cpt.), L. Ion (Val. Andrei 57′) – Cl. Herea, Bâtfoi
Rezerve neutilizate: Fulga – Păduraru, Fl. Niculae, V. Niță
Antrenor: Cornel Nica

Etapa următoare Olimpia va juca în deplasare la ACS Berceni, sâmbătă 5 noiembrie, iar peste două săptămâni, 12 noiembrie, Olimpia va primi vizita celor de la Chindia.