vineri, martie 29, 2024
AcasăSportLocalOlimpia a fost învinsă acasă de ASU Poli Timișoara

Olimpia a fost învinsă acasă de ASU Poli Timișoara

Olimpia a jucat sâmbătă, 7 Octombrie, pe teren propriu împotriva celor de la ASU Poli Timișoara, formație antrenată de fostul antrenor al echipei sătmărene și care îl are în lot și pe fostul mijlocaș sătmărea, Raul Krausz.

Timișoara a început mai bine partida, Krausz a avut prima ocazie de a marca, care  trage din marginea careului, însă pe lângă poartă.  Mai apoi Bădăuță își încearcă și el tirul, însă trage pe deasupra porții lui Muntean,

Apoi, Olimpia și-a creat câteva șanse de gol, mai întâi, o lovitură liberă de la 22 metri, executată Munteanu, dar mingea trece puțin peste tranversală. După aceea Miholca șutează de la 16 metri, dar îl ia la țintă pe Mera.

În minutul 25 o nouă lovitură liberă pentru Olimpia, executată de această data de Vasile Pop, iar mingea care a trecut la o palma de vinclu.

Câteva minute mai târziu Timișoara deschide scorul, după un contraatac Sorescu are o acțiune personală frumoasă, trece de portar și intră în unghi, centrează pentru Alexandru Bădăuță, care marchează simplu la primul șut pe poartă al meciului.

În minutul 36 sătmărenii au cea mai periculoasă ocazie, Duruș are un șut-centrare iar mingea loveste transversala.

La pauză s-a intrat cu scorul de 0 la 0.

În minutul 58 Poparadu trimite o pasă excelentă printre fundași, pentru Deian Sorescu, care îl execută pe portar, cu “sânge rece”, cu un șut la colțul lung.

Primul șut al Olimpiei pe spațiul porții vine după 69 de minute de joc. Lusamba șutează de la 16 metri, dar reține portarul lui Poli.

Partida s-a încheiat cu scorul de 2 la 0 pentru timișorenii lui Bogdan Andone.

Un sfert din spectatori prezenți la meci, circa 500, au fost timișoreni. Galeria oaspeților cântă alături de echipă, în timp ce galeria de 10 oameni a gazdelor s-a întors cu spatele la fotbaliștii lui Zoltan Ritli. Fanii sătmăreni îi suspectează pe olimpiști că nu și-au apărat corect meciul din Cupă cu ”U” Cluj, deoarece miercuri noapte au stat la Cluj-Napoca pe banii echipei din Liga 3. Olimpia a acceptat să joace la Cluj în nocturnă, de la ora 20:00 față de 14:30, după ce Universitatea le-a achitat masa și cazarea. Meciul a fost câștigat cu 2-0 de echipa lui Adrian Falub.

Olimpia: Fl. Muntean – Duruș, Hlinca, Cr. Munteanu, Miholca (58’ Copaci) – R. Rus, Vas. Pop, D. Muntean (cpt.), Fl. Achim (58’ Villand)- Jurj (79’ Cubaș), Lusamba.

ASU Poli: Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub – Krausz, Poparadu, A. Ignea – C. Predescu (75’ Plămadă), Bădăuță (70’ Staicu), Sorescu (90+1 Giuricici).