vineri, martie 29, 2024
AcasăSportLocalOlimpia a remizat pe teren propriu cu Metalul Reșița

Olimpia a remizat pe teren propriu cu Metalul Reșița

metalul-resita-olimpia-satu-mareSâmbătă, 16 mai, Olimpia a jucat o nouă partidă din ca drul play-offului din Liga a II-a seria a II-a. Meciul a contat pentru etapa  a7-a. Sătmărenii au primit vizita celor de la Metalul Reșița, un meci care nu a avut nicio o miză. Rezultatul final a fost 1 la 1.

Cele două echipe și-au împărțit dominația, mai întâi au început bănățenii, care au și deschis scorul rapid, în minutul 4 prin Anițoiu.Iar apoi au mai irosit alte trei situații bune prin Szabo, Crețu și Manole. Olimpia intră mai greu în meci însă are șansa egalării în minutul 27. Mărkuș e faultat în careu de Cristian doar că veteranul Adrian Sălăgeanu ratează penalty-ul după o execuție pe centrul porții. Portarul bănățenilor, Ciucă a respins spectaculos cu piciorul și la vestiare s-a intrat cu avantaj pentru oaspeți

Antrenorul oaspeților, Daniel Oprița a introdus în repriza secundă doi junior născuți în 1998, Szijj și Ponoran. Tibi Csik i-a introdus pe Cadar, Paul și Lukacs. În repriza secundă Olimpia a preluat posesia și a dominat clar meciul, însă fără p rea mari ocazii de gol, jucătorii galben-albaștrii fiind neinspirați, iar Sălăgeanu într-o zi proastă, singură fază notabilă pentru el a fost centrarea de la golul fostului stelist, Mihai Onicaș, care a marcat cu capul. Reușită care a și stabilit scorul final, 1 la 1.

Ionuț Popescu de la Reșița e eliminat după două galbene în minutul 85 dar din păcate Olimpia nu reușește să dea lovitura decisivă. Reșițenii termină meciul în corzi dar scapă de KO.

Din păcate foarte puțină lume în tribunele stadionul ui Olimpia. În ciuda vremii frumoase la meci au asistat, ca la teatru vreo 150 de privitori. Poate la meciul din 6 iunie cu promovata ACS Poli Timișoara tribunele vor fi mai populate. Mai ales că se pregătește și un meci old-boys surpriză pentru fani!

OLIMPIA SATU MARE – METALUL REȘIȚA   1-1 Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); Asistenți: Ferencz Tunyogi (Zalău) și Marius Bălan (Dej).

►Olimpia: Șuta – D. Muntean, Fl. Mureșan, Onicaș, Iuhas (cpt.) – R. Rus( 75 Lukacs), Villand, Selagea( 60 Paul), Sălăgeanu – Mărkuș, Faur( 46 Cadar) Rezerve:  Anca-Trip – Cădar, D. Lukacs, Donca, P. Cristian, Gulya, Ciul Antrenor: Tiberiu Csik

►Metalul: G. Ciucă – V. Crețu, Tătaru, I. Popescu, Anițoiu – R. Cristian( 46 Crețu), Dandea, D. Enescu (cpt.), L. Manole( 75 Ponoran) – Feher, I. Szabo Rezerve: Ciule – Săndescu, Covit, Cr. Apostol, Ponoran, Szijj, Bărbulescu Antrenor: Daniel Oprița

În celălalt meci al etapei, Mioveni-Tărlungeni 3-1.