marți, mai 7, 2024
AcasăSportLocalOlimpia II a ratat promovarea în Liga a III-a

Olimpia II a ratat promovarea în Liga a III-a

Olimpia II Satu Mare a ratat promovarea în Liga a III-a după barajukl disputant împotriva celor de la Luceafărul Bălan. Aceștia au câștigat în tur cu scorul de 2 la 1, iar antrenorul Mircea  Bolba spera la promovare ”Dăm gol și la Gâlgău și promovăm”.

Iar în retur Olimpia II a reușit să înscrie, după cum a spus antrenorul Mircea Bolba. Au reușit chiar să înscrie de două ori, iar promovarea părea ca și rezolvată. Însă În minutul 27 portarul Cherecheș a fost eliminate, așadar a fost nevoită introducerea unui puști de 15 ani în poartă.

Olimpia a început excelent returul de la Gâlgău și  în minutul 20 conducea deja cu 2-0 după reușitele lui Patrik Pop și Cadar. Promovarea părea rezolvată doar că, a venit minutul 27. Lipsa de experiență a portarului Cherecheș iese la rampă. Acesta comite un fault în careu.Penalty și, ce e mai grav , eliminare pentru goal-keeper-ul nostru. Iese Gulya și intră puștiul de 15 ani Kerezsi.

Bode transformă penalty-ul și Luceafărul începe să spere la o minune.

Repriza a doua va fi una de coșmar pentru puștii Olimpiei. Teglaș egalează în minutul 56 iar Bode transformă o lovitură liberă de la 20 m pentru 3-2 în minutul 63. ode a marcat pentru 4-2 în minutul 70 din penalty. Olimpia II nu cedează și presează pe final…dar din păcate nu înscriu golul promovării. În ultimul minut Luceafărul dă lovitura de grație prin Porumb după un contraatac. 5-2 și promovare istorică pentru Bălan. Lacrimi și tristețe pe banca Olimpiei . Păcat de munca și talentul acestor copiii.

”Așa ceva n-am văzut în viața mea. În repriza a doua s-a fluierat într-o singură direcție. Penalty gratuit pentru ei la 3-2 și apoi am avut și noi o lovitură de la 11m pe care n-am primit-o. Totul s-a fluierat pentru gazde, Mircea Bolba a fost trimis aiurea în tribună. E greu de descris ce s-a întâmplat aici” ne-a spus imediat după meci Dacian Nastai , șeful centrului de copii și juniori de la Olimpia.

Luceafărul Bălan:  1. Marcel Petcu – 17. Vlad Lazăr, 16. Marius Rus, 8. Toth Karoly (cpt.), 4. Vlad Negrean, 6. Gabriel Buda, 5. Flaviu Bărnuțiu, 18. Maior Istvan, 9. Andrei Teglaș, 10. Mihai Bode și 7. Marius Haiduc. Rezerve: 12. Marius Groza – 19. Rareș Pintea, 14. Bogdan Noje, 21. Adrian Pop, 20. Mihai Molnar și 14. Flaviu Porumb. Antrenor: Marius Pașca

Olimpia II Satu Mare:  1. Raul Cherecheș – 6. Iacob Ciul, 2. Bogdan Faur, 18. Valter Heil (cpt.), 93. Flaviu Ionescu, 88. Gulya Richard, 94. Romario Rus, 9. Darius Lukas, 22. Gabriel Cădar, 65. Denis Chivari și 11. Patrick Pop. Rezerve: 27.Cristian Kerezsi – 13. Csik Mark, 99. Raul Ștef, 17. Tamas David, 90. Daniel Pop, 12. Peter Templi și 30.Daniel Griszhaber. Antrenor: Mircea Bolba